wentylacja

Lato w naszym kraju jest czasami naprawdę nieznośne. Wiele osób decyduje się na montaż klimatyzatora, który ma za zadanie zapewnić odpowiednie warunki temperaturowo-wilgotnościowe w domu.

Dobry klimatyzator przydaje się jednak nie tylko latem, ale i wpływa pozytywnie na mikroklimat pomieszczenia przez resztę okresu eksploatacji. Wiele osób mówi jednak, że urządzenie to ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę? Czy instalacja klimatyzacji jest aż tak dobrym pomysłem?

Klimatyzacja czy wentylacja?

Klimatyzacja pod żadnym pozorem nie zastąpi nam dobrej wentylacji. Jedno i drugie to dwa zupełnie inne procesy, które wzajemnie się wzmacniają. Jeśli chcemy zrezygnować z wentylacji i zainstalować tylko klimatyzację, warto zmienić plany i zastosować w projekcie obie te rzeczy. Sam klimatyzator nie jest w stanie usunąć z pomieszczeń wilgoci. Montaż wentylacji jest więc niezbędny do tego, by szyby nie były zaparowane, a na ścianach nie pojawiała się pleśń.

Zalety posiadania klimatyzacji

Klimatyzacja pozwala na obniżenie lub podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu, co znacznie podnosi komfort przebywania w takim miejscu. Jest to także znakomite rozwiązanie dla alergików, gdyż zainstalowany w klimatyzatorze filtr oczyszcza powietrze, wyłapując wszystkie szkodliwe cząsteczki. Dzięki temu, że ruch powietrza można wykonać bez potrzeby otwierania okien, posiadanie klimatyzacji w domu pozwoli wyeliminować przeciągi i niepożądane podmuchy powietrza.

Koszty używania klimatyzatora

Cena zakupu oraz koszty eksploatacji są bardzo ważne przy zakupie tego typu urządzeń. Musimy zdać sobie sprawę, że klimatyzator będzie pracował co najmniej przez kilka miesięcy, po parę godzin dziennie, co musi przełożyć się na ceny prądu.

Najprostszym urządzeniem jest klimatyzator przenośny. Urządzenie to jest w stanie schłodzić tylko jedno pomieszczenie, ale bez problemu możemy przenosić go do miejsc, w których aktualnie przebywamy. Cena takiego przenośnego klimatyzatora to ok. tysiąc złotych, a koszt godziny jego pracy to ok. 40-60 groszy.

Bardziej zaawansowane są klimatyzatory typu split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Koszt zakupu takiego urządzenia to około 1,5 tysiąca złotych, do tego dochodzi montaż, który wyniesie drugie tyle. Niższe są natomiast koszty eksploatacji, które wynoszą od ok. 35 do 50 groszy za godzinę pracy.

Warto pamiętać także o tym, że co jakiś czas będziemy musieli wymienić filtry i wykonać serwis klimatyzacji.