Współczesny singiel to najczęściej osoba młoda, niezależna, pracująca w dużym mieście lub studiująca. Jest to osoba nieposiadająca stałego partnera. Dużo singli przeprowadzając się do miasta na studia, czy do pracy, stoi przed wyborem – zakup mieszkania czy wynajem? Duży metraż czy mały? W centrum miasta czy blisko pracy? Aby odpowiedzieć na te pytania musimy przeanalizować najważniejsze aspekty.
Mieszkanie dla singla – wynajem czy zakup?
Tutaj musimy przede wszystkim wiedzieć, jakim dysponujemy budżetem i czy stać nas na mieszkanie. Zakup mieszkania to idealna opcja dla osób, którym zależy na stabilizacji oraz poczuciu bezpieczeństwa. Jednak taki zakup niekiedy wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, stąd duże znaczenie mają zarobki singla. Inaczej wygląda sprawa, jak do mieszkania mogą dołożyć się rodzice. Plusem posiadania własnego mieszkania jest po prostu bycie na swoim, możliwość urządzenia go po swojemu oraz wykorzystanie mieszkania, jako inwestycji w przyszłości. Tanie nowe mieszkania w Szczecinie to idealny wybór, jeżeli zależy nam na wysokim standardzie w niskiej cenie. W przypadku osób, które lubią często zmieniać lokalizację, lepszym wyborem będzie wynajem mieszkania. Nie musimy wtedy wydawać pieniędzy na urządzanie mieszkania, jednak zawsze istnieje ryzyko wypowiedzenia umowy, wzrostu czynszu, czy dostosowania się do zasad właściciela nieruchomości.
Mieszkanie dla singla – lokalizacja
Mieszkanie dla singla powinno znajdować się niedaleko miejsca pracy lub uczelni, jeżeli singiel studiuje i sobie dorabia. Istotne jest, aby mieszkanie znajdowało się obok miejsc, w których kwitnie życie towarzyskie, tj. blisko klubów, kawiarni, kin, restauracji czy siłowni. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mieszkania w centrum miasta, gdzie mamy dobry dostęp do infrastruktury i komunikacji miejskiej. Wybór dobrej lokalizacji może być również niezłą inwestycją na przyszłość, w przypadku, gdy będziemy chcieli mieszkanie wynająć lub sprzedać.
Mieszkanie dla singla – metraż
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest kawalerka o powierzchni 30 m2 lub mieszkanie dwupokojowe z metrażem od 40 do 50 m2.
„Mieszkanie dla singla powinno być dostosowane do jego potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mieszkania z oddzielną sypialnią oraz salonem połączonym z kuchnią. Da mu to na pewno dużą swobodę i zagwarantuje komfort” – mówi ekspert z Gryf Development w Szczecinie specjalizujący się w budowie i sprzedaży kameralnych osiedli mieszkaniowych.
Najważniejszym aspektem decydującym o wyborze mieszkania są finanse. Jeżeli dysponujemy dużym budżetem, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie większe mieszkanie, z tego względu, że komfort i wygoda będą nieporównywalnie większe. W przypadku kłopotów finansowych, mamy możliwość wynajęcia drugiego pokoju innemu studentowi. Przy zakupie mieszkania warto wziąć pod uwagę, że na przełomie kilku miesięcy czy lat możemy poznać swojego przyszłego partnera i założyć z nim rodzinę, która niestety w małej kawalerce się nie zmieści. Dlatego, tak ważna jest lokalizacja – mieszkanie zawsze można sprzedać i wprowadzić się do większego.