Każdy właściciel firmy wie, że racjonalne planowanie wydatków jest kluczowe dla utrzymania płynności finansowej. Odpowiednia logistyka umożliwia zredukowanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu jakości usług. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wydatki na utrzymanie własnych magazynów, pojazdów, urządzeń czy pracowników można łatwo obniżyć. W jaki sposób tego dokonać? Dowiedz się, co kryje się za pojęciem logistyka kontraktowa i sprawdź, jak może pomóc Twojej firmie.
Na czym polega logistyka kontraktowa?
Logistyka kontraktowa to rodzaj usługi, który obejmuje działania prowadzone głównie na powierzchni magazynowej. W związku z tym firma zajmująca się tymi operacjami odpowiada za towary od momentu ich wytworzenia, aż do przekazania ich do punktu sprzedaży. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w logistyce kontraktowej muszą więc dysponować odpowiednim zapleczem, w którego skład wchodzą m.in.:
- pojazdy dostosowane do różnego rodzaju towarów,
- magazyny,
- niezbędne w niektórych branżach urządzenia,
- doświadczeni specjaliści.
Korzystanie z usług takich firm gwarantuje, że dostawy ładunków będą odpowiednio zaplanowane. Bezpieczeństwo towarów i pilnowanie terminów spoczywają wtedy na barkach specjalistów, którzy wiedzą, jak rozwiązywać pojawiające się nagle problemy.
Usługi w obszarze logistyki kontraktowej – na co zwrócić uwagę?
Niektóre firmy zajmujące się logistyką oferują jedynie magazynowanie towarów. Coraz więcej placówek wychodzi jednak poza ten obszar i zapewnia znacznie bardziej kompleksową obsługę. Wśród licznych operacji wchodzących w logistykę kontraktową można wymienić m.in.:
- odbiór ładunku,
- przechowanie towaru,
- organizację dalszego transportu,
- przeładowanie.
Usługi te są niezwykle przydatne w niektórych branżach, a w szczególności tych, które prowadzą sprzedaż internetową. Tzw. operator odpowiada za wszystko, począwszy od odebrania towaru od producenta, aż po dostarczenie zamówienia do klienta. Co więcej, firma zewnętrzna zajmuje się też obsługą zwrotów i reklamacji.
Kiedy warto zdecydować się na usługi logistyki kontraktowej?
Zalety logistyki kontraktowej sprawiają, że na tego typu usługi decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Zewnętrzne wsparcie jest szczególnie pomocne w przypadku, kiedy firma nie ma wystarczająco środków, aby utrzymać swój magazyn i personel. Jest to więc świetne rozwiązanie dla początkujących działalności gospodarczych. Jeśli chodzi o doświadczonych graczy, to mogą oni w ten sposób obciąć koszty i przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki na rozwój innego obszaru.
Korzyści logistyki kontraktowej – jakie są największe zalety?
Największym plusem korzystania z usług logistyki kontraktowej jest brak konieczności posiadania własnych pomieszczeń czy pojazdów. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać dodatkowego personelu – jest to więc prosty sposób na oszczędność. W przypadku firm transportowych logistyka kontraktowa umożliwia też odciążenie innych obszarów działalności. Ułatwiona jest organizacja:
- łańcucha dostaw,
- transportu i dystrybucji towarów,
- przeładunków i przetwarzania zamówień,
- przygotowania ładunku.
Specjaliści mogą zająć się też formalnościami i uzyskaniem dokumentów takich jak zezwolenia transportowe. Korzystanie z usług zewnętrznych firm może więc wpłynąć bardzo pozytywnie na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.