Lampy UV

Czerpanie wody z przydomowej studni jest coraz popularniejsze szczególnie w miejscach, w których nie ma dostępu do wodociągów. W takiej wodzie znajduje się jednak wiele bakterii groźnych dla zdrowia człowieka, dlatego przed spożyciem niezbędne jest jej zdezynfekowanie. Do tego służą lampy UV do wody, które w sposób naturalny usuwają z niej bakterie.

  1. Jak działają lampy UV do wody?
  2. Zalety dezynfekcji wody przez promieniowanie UV
  3. Czy lampa UV zawsze wystarczy?

 

Zanim woda ze studni zostanie dopuszczona do spożycia, musi zostać bardzo dokładnie przebadana pod kątem bakteriologicznym oraz fizykochemicznym. Jeśli badania te wykażą obecność bakterii, źródło powinno zostać wyposażone w lampy bakteriobójcze.

 

Jak działają lampy UV do wody?

Do dezynfekcji wody pitnej w sposób naturalny wykorzystywane jest promieniowanie ultrafioletowe, emitowane przez promiennik ze szkła kwarcowego. To integralna część lampy uv do wody. Wewnątrz promiennika znajdują się opary rtęci, które są wzbudzane w ruch przez przepływający prąd oraz emitują promieniowanie o długości mieszczącej się w przedziale 240-280 nm. Tego rodzaju promieniowanie UV nie zmienia smaku ani zapachu wody, ale skutecznie usuwa z niej mikroorganizmy, głównie bakterie i wirusy. Dobra lampa bakteriobójcza ma skuteczność sięgającą 99%.

 

Zalety dezynfekcji wody przez promieniowanie UV

Uzdatnianie wody przez promienniki UV znajdujące się w lampach bakteriobójczych nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, dlatego znajduje tak wielu zwolenników nie tylko wśród przeciętnych użytkowników, ale również specjalistów z branży. Jak dotąd nie odnotowano produktów ubocznych dezynfekcji tą metodą, zarówno w postaci przemian związków zawartych w wodzie, jak i nadmiernego usuwania z wody minerałów. Cały proces jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie generuje toksycznych gazów, lotnych związków organicznych, ani innych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na człowieka lub jego otoczenie.

 

Czy lampa UV zawsze wystarczy?

Choć lampy UV do dezynfekcji wody działają bardzo efektywnie, to nie są w stanie prawidłowo dezynfekować wody w każdej sytuacji. Przeszkodą mogą być wysokie parametry fizykochemiczne, a więc obecność w niej jonów odpowiedzialnych za twardość wody albo osadów, np. piasku lub mułu. Lampa bakteriobójcza bezawaryjnie posłuży przez wiele lat, jeśli zostanie przed nią umieszczony filtr mechaniczny, a jej założenie poprzedzi dokładne badanie wody. Na jego skutek może okazać się, że wodę należy dodatkowo zmiękczyć lub odżelazić.