Coraz więcej osób inwestujących w budownictwo jednorodzinne decyduje się na wykorzystanie kolektorów słonecznych, upatrując w nich szansę na zminimalizowane kosztów ogrzewania wody i traktując je jako przejaw dbałości o środowisko.

Mimo, że opinie co do zasadności montowania kolektorów słonecznych w naszej strefie klimatycznej są mocno podzielone, to jednak te akcesoria dachowe stają się coraz bardziej popularne. Powstaje również coraz więcej firm zajmujących się ich sprzedażą i montażem.

Aby inwestycja w kolektory była naprawdę opłacalna, a poniesione koszty zwróciły się, niezwykle istotny jest prawidłowy dobór kolektora oraz jego montaż.

Najczęściej montowane są one na dachu. Do wyboru są trzy rozwiązania – montaż na specjalnej konstrukcji mocującej, nienaruszającej połaci dachu, montaż kolektorów poprzez wpuszczenie ich w połać dachu, umieszczenie ich na konstrukcji wolnostojącej (np. w przypadku budynków z płaskim dachem).

Najlepiej gdy powierzchnia kolektora skierowana jest w kierunku południowym.

Jednym z ważniejszych aspektów jest również kąt nachylenia – aby kolektory pochłaniały jak najwięcej energii ze słońca powinny być montowane pod kątem 40 stopni. Jeśli jest możliwość zmiany kąta nachylenia warto wybierać 30 stopni latem i 60 stopni zimą. Wtedy działanie kolektora będzie najefektywniejsze.

Jeśli nie ma możliwości zamontowania urządzenia na dachu można wykorzystać ścianę budynku lub zamontować je na ziemi.

Zanim zdecydujemy się na założenie kolektorów warto sprawdzić jakość pokrycia dachowego. Kolektory to inwestycja na lata, dlatego jeśli mają sprawnie służyć przez długi czas powierzchnia na której będą montowane musi być w dobrym stanie. Jeśli będzie to konieczne warto wymienić pokrycie dachowe lub wykonać prace renowacyjne, które pozwolą na trwały i bezpieczny montaż urządzenia.

Najlepsze efekty osiąga się wtedy gdy cały zestaw kolektorów zamontowany jest razem i nie ma konieczności rozbijania jego elementów– np. ze względu na zacienienie przez drzewa bądź też sąsiadujące budynki.

Nieprawidłowo zamontowane kolektory nie będą spełniały swojej funkcji. Dlatego tak ważne jest aby już na etapie montażu zwrócić uwagę na kilka powyższej wymienionych aspektów i dopilnować by wszystko zostało wykonane z należytą starannością.