Dom opieki bardzo często jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem w konkretnych sytuacjach. Mimo, że temat pobytu w domu spokojnej starości należy do tematów tabu i kontrowersyjnych – warto wiedzieć, w jakiej sytuacji będzie to dobre rozwiązanie.

Często osoby, które zajmują się osobą starszą w domu, w pewnym momencie dochodzą do wniosku, że to jednak dom opieki zapewni starszej osobie lepszą pomoc niż ta, którą on sam jest w stanie zaoferować. Dlaczego dochodzimy do takiego wniosku? Oczywiście nie sposób stworzyć listę powodów, które popychają nad do podjęcia takiej decyzji. Natomiast weźmy pod uwagę te najczęściej pojawiające się.

W dzisiejszych czasach każdy z nas narzeka na brak czasu. Wszyscy zagonieni karierą, pracą, studiami, zwyczajnie bardzo rzadko bywają w domu i mają czas na cokolwiek innego. Czy tak zapracowana i zajęta osoba będzie miała czas na to, by zająć się starszą osobą? Niestety nie. O ile starsza osoba nie potrzebuje całodobowej opieki w codziennych czynnościach – jesteśmy w stanie jakoś ten czas zorganizować. Natomiast jeśli dochodzą wszelkie problemy zdrowotne – tutaj zaczynają się schody. Chcąc więc zapewnić najlepszą opiekę z możliwych i mieć psychiczny komfort, że bliska nam osoba ma wszystko to, czego potrzebuje i ma fachową opiekę – bardzo często decydujemy się na pobyt w domu spokojnej starości.

Opieka nad starszą osobą może być wyjątkowo utrudniona w sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobą psychiczną. Czasami pewne zachowania osoby starszej, która choruje na taką przypadłość nie są do końca kontrolowane. Może to jednak dostarczyć bardzo dużego stresu i wrażenia, że nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z zapewnieniem opieki. Natomiast pracownicy i opiekunowie w domu opieki doskonale wiedzą, jak sobie radzić w takich sytuacjach, bo są do tego bardzo dobrze przygotowani. Jeśli więc czujemy, że nie dajemy sobie rady, a sama opieka niekorzystanie wpływa na nas samych – powinniśmy pozostawić tą kwestię tym, którzy znają się na tym najlepiej.

W niektórych przypadkach starsze osoby mają ograniczoną zdolność ruchową. Wówczas taka opieka obejmuje znacznie więcej czynności, które wymagać będą siły – przy czynnościach takich jak zmiana pampersa czy pomoc w przemieszczeniu się. Bardzo często nie jesteśmy w stanie sprostać takim zadaniom fizycznie. Wtedy decyzja o pobycie w domu spokojnej starości będzie najlepszym rozwiązaniem – opiekunowie świetnie dają sobie radę z takimi osobami, zapewniając im opiekę na najwyższym poziomie.

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy to dom opieki będzie najlepszą decyzją oraz w jakich sytuacjach powinniśmy podjąć taką decyzję. Natomiast sytuacje powyżej opisane bardzo często zmuszają nas do podjęcia takiej decyzji bo wiemy, że ktoś inny zrobi do dużo lepiej. Jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić, a mamy dużo lepsze wyjście – warto z niego skorzystać. Wiele osób boryka się z moralnymi dylematami – zupełnie niepotrzebnie, bo przecież oczywiste jest, że chcemy dać osobie starszej wszystko, co najlepsze.

Decydując się na Niepubliczny Dom Opieki w Warszawie mają Państwo pewność, że wybierają najlepsze.