Odliczenia VAT

Prowadzenie własnej firmy nie należy do łatwych zadań. Przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach co chwilę napotykają nowe problemy, związane z brakami kadrowymi, płynnością finansową, ale i kwestiami podatkowymi. Dodatkowo obecnie często zmieniające się przepisy powodują, że niejeden właściciel firmy nie jest w stanie sobie samodzielnie z nimi poradzić i musi korzystać z pomocy biura rachunkowego. O jakich problemach mowa? Podpowiadamy.

Naliczanie zaliczki na podatek dochodowy pracowników zgodnie z Nowym Ładem

Od kilku miesięcy przedsiębiorstwa, a także biura rachunkowe mają duży problem z poprawnym naliczaniem zaliczki na podatek dochodowy swoich pracowników. Jest to spowodowane zmianami, które weszły w życie na początku 2022 roku, czyli tzw. Nowym Ładem. Zapisy te już kilkukrotnie były zmieniane. Obecnie od 1 lipca 2022 Polski Ład 20. Nie precyzuje zmiany stawki podatku dla określonych miesięcy na 12%. Dlatego też przedsiębiorcy już za czerwiec będą mogli skorzystać z obniżonej z 17 na 12% stawki, jeżeli rozliczają się na zasadach ogólnych. Dodatkowo nie wszystkie programy księgowe są na bieżąco aktualizowane, co jeszcze mocniej utrudnia wykonywanie tych zadań.

Nowe obowiązki podatkowe

Przedsiębiorstwa w Polsce zmagają się również z ciągłymi zmianami ich obowiązków podatkowych przeprowadzanymi przez organy państwowe. Jednym z nich jest np. ten dotyczący dużych przedsiębiorstw i podatkowych grup kapitałowych. Muszą one informować o realizowanej strategii podatkowej, jeżeli ich przychody przekroczyły wartość 50 mln euro.

Odliczenia VAT-u 

Wiele zwłaszcza początkujących przedsiębiorców ma problem z rozliczaniem VAT-u, czyli podatku od towarów i usług. Wszelkie błędy pojawiają się nie tylko wskutek nieznajomości przepisów prawa, ale także niedotrzymania ważnych terminów. Często firmy nie do końca wiedzą, jaki procent VAT-u mogą odliczyć w danej sytuacji. Dlatego, aby uniknąć kłopotów i kar od Urzędu Skarbowego część z nich decyduje się na współpracę z zewnętrznymi biurami rachunkowymi takimi jak firma Status, która oferuje doradztwo podatkowe. Praga południe to region, gdzie znajduje się jej siedziba, ale przyjmuje klientów zarówno z Warszawy, jak i okolic. 

Problemy podatkowe polskich przedsiębiorstw związane są głównie z niestabilnymi i trudnymi w interpretacji przepisami prawa. Często ich wdrożenie wiąże się z dużym obciążeniem administracyjnym pracowników. Z kolei objaśnienia wydawane przez organy państwowe wcale nie ułatwiają zrozumienia nowych zapisów, co prowadzi do błędów i problemów wielu firm.