Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wady zgryzu jest bardzo ważną decyzją. Wiele osób zastanawia się często, czy nie są już za stare na to, żeby móc je rozpocząć. Tymczasem nie istnieje żadna granica wieku, która sprawia, ze pacjenci nic nie mogą już zrobić ze swoim krzywym zgryzem. Leczenie ortodontyczne jest możliwe do wykonania w każdym wieku, zarówno u dzieci, u których dopiero zaczynają wyrzynać się zęby stałe oraz u takich, które już mają wszystkie zęby, jak i u pacjentów dorosłych, nawet takich, którzy mają już powyżej 45 lat.
Dlaczego dorośli pacjenci tak często chcą pozbyć się wady zgryzu?
Leczenie wady zgryzu, czyli prostowanie krzywego zgryzu jest możliwe w każdym wieku. Z anatomicznego punktu widzenia nie ma bowiem różnicy, czy wada zgryzu występuje u osoby, która ma 20 lat czy u pacjenta w wieku 50 lat. Nie ma więc znaczenia, w jakim wieku podejmiemy tak istotną decyzję, ważne jest natomiast, że faktycznie się zdecydujemy na wyprostowanie krzywego zgryzu. Co więcej, dziś możemy to zrobić na więcej sposób niż kiedyś.
Czasy, w których teraz żyjemy, są bardzo ciekawe i dają nam możliwości, o których wcześniej nawet nie mogliśmy pomyśleć. Wielu dzisiejszych 40-latków często nie decydowało się na rozpoczęcie leczenia swojej wady zgryzu w wieku młodzieńczym z dwóch powodów. Po pierwsze wiązało się to ze zbyt dużymi kosztami i najpierw ich rodziców, a potem ich samych nie było po prostu stać na rozpoczęcie leczenia u ortodonty. Drugi powód jest bardziej prozaiczny. Leczenie wady zgryzu u dorosłych pacjentów zawsze bowiem polega na noszeniu stałego aparatu na zęby. 20 lat temu pacjenci nie mieli w tym względzie zbyt dużego wyboru, bowiem w tamtych czasach w Polsce stosowano niemal wyłącznie aparatu z metalowymi zamkami, które charakteryzowały się bardzo dużą widocznością i negatywnym wpływem na estetykę uśmiechu. Dziś możliwości jest znacznie więcej i dlatego dzisiejsi czterdziestolatkowie tak często interesują się możliwością usunięcia swoich wad zgryzu i poprawą dzięki temu estetyki uśmiechu i funkcjonalności układu żucia. W tym celu wybierają dostępne w najlepszych gabinetach stomatologicznych, takich jak np. Klinika Stomatologiczna Viscardi w Tychach, niewidoczne aparaty na zęby, czyli aparaty estetyczne.
Charakterystyka niewidocznych aparatów na zęby
Możliwość skorzystania z aparatów niewidocznych z pewnością pomaga wielu dzisiejszym 40-latkom w podjęciu decyzji i zgłoszeniu się do gabinetu ortodontycznego. Niewidoczne aparaty na zęby, zamiast z tak bardzo rzucających się w oczy metalowych zamków, są wykonane z innych, bardziej zbliżonych barwą do koloru naturalnych zębów materiałów. Dzięki temu nosząc stały aparat na zębach, nie musimy już się obawiać o to, jak wyglądamy, ponieważ estetyczne aparaty ortodontyczne nie mają na to większego wpływu.
Nowoczesne nakładki w systemie Invisalign
We wspomnianej wyżej klinice stomatologicznej pacjenci rozpoczynając leczenie ortodontyczne mogą skorzystać z jeszcze jednej możliwości leczenia wady zgryzu. Jest nią zastosowanie nowoczesnego systemu Invisalign. Daje on bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza do minimum konieczność wykonywania wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wszystkie potrzebne do wykonania aparatu (nakładki) pomiary są robione w trakcie jednej wizyty. Pacjent może wtedy także zobaczyć w 3D, jak jego zęby będą wyglądały po zakończeniu leczenia.
W trakcie wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje cały zestaw stosowanych do prostowania zębów nakładek, które musi wymieniać co 2 tygodnie. W trakcie leczenia można te nakładki zdejmować np. na czas spożywania posiłku oraz po to, aby można było przeprowadzić dokładną higienę jamy ustnej. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu, która jest przeznaczona dla najbardziej wymagających pacjentów, przede wszystkim tych, którzy chcieliby, żeby noszony aparat na zęby nie miał żadnego wpływu na ich wygląd.