Kupno dobrego akumulatora powinno być poparte sprawdzeniem zaleceń producenta i dostosowaniem wymiarów do mocowań znajdujących się samochodzie. Nie zawsze  to, co większe i droższe jest najlepsze. Ale także nie ma co oszczędzać – pamiętaj akumulator właściwie eksploatowany może posłużyć parę ładnych lat. Omijaj zatem markety i postaw na sprawdzone firmy i modele, a jeśli nie czujesz się pewny swojej decyzji, udaj się po radę do fachowców.

Akumulator jest bardzo  ważną częścią samochodu, która gromadzi prąd wytworzony przez inne równie ważne urządzenie, jakim jest alternator, a następnie oddaje go, kiedy chcemy uruchomić auto. Dlatego bez sprawnego akumulatora nie zajedziemy daleko. Zatem kiedy zaczyna sprawiać nam kłopoty, bo wymaga częstego ładowania, warto pomyśleć o nowym. Tylko jaki akumulator kupić? Na co zwracać uwagę? Czy dobór akumulatora do samochodu jest prosty? Oto kilka porad:

1. Nie kupuj akumulatora w markecie.

Akumulatory dostępne w wielkopowierzchniowych sklepach mogą  zalegać  na półkach od bardzo długiego czasu, a jak wiadomo   nieużywany akumulator wymaga regularnego doładowywania  i sprawdzania parametrów, aby zachowana została jego żywotność. Niestety w markecie nikt tego nie robi z oczywistych powodów. Co więcej, sposób przechowywania czy transportu, często niezgodny jest z wymogami producenta, co niekiedy można zauważyć w postaci poobijanej obudowy akumulatora czy zachlapań  z wierzchu elektrolitem.  Mało tego, kupując akumulator w markecie nie zapłacimy za niego taniej, gdyż pobrana zostanie od nas specjalna stawka za ochronę środowiska, która często wliczona jest w cenę, gdyż tylko oddając stary akumulator jesteśmy z tej opłaty zwolnieni.


2. Sprawdź zalecenia producenta.

W zależności od tego, jakim autem jeździmy i jaki ono posiada silnik wyróżniamy 3 rodzaje akumulatorów:

  • Akumulator kwasowy – tradycyjny, najbardziej popularny zwłaszcza wśród kierowców, którzy jeżdżą starszymi modelami samochodów. Do takich zaliczamy np. EXIDE EXCELL EB500 o pojemności 50 Ah i prądzie rozruchowym o wartości 450 A czy BOSCH SILVER S5 002 o pojemności 54 Ah i prądzie rozruchowym wynoszącym 530 A.
  • Akumulatory wykonane w technologii AGM –  te są zdecydowanie mocniejsze i trwalsze od akumulatorów kwasowych. Wśród nich największą popularnością cieszą się: model EXIDE DUAL AGM EP450 o prądzie rozruchowym wynoszącym aż 750 A, a nawet model OPTIMA RED TOP 0000 charakteryzujący się prądem rozruchowym o wartości 815 A.
  • Akumulatory specjalne typu start&stop, przeznaczone dla aut wyposażonych w taki system oraz dla samochodów hybrydowych, a także takich modeli, które posiadają funkcję odzysku energii w trakcie hamowania. W tej kategorii znajdziemy m.in. akumulator VARTA START STOP D52 o pojemności 60 Ah i prądzie rozruchu o wartości 680 A, oraz akumulatory BOSCH SILVER S5 A05 i EXIDE START STOP AGM EK600 o tych samych parametrach.


3. Wybierz odpowiedni rozmiar

Jest to oczywiste, że nowy akumulator musi zmieścić się pod maskę, tak by można było sprawnie i bezpiecznie  go tam zamontować. Dlatego należy zmierzyć wysokość, długość i szerokość „starego” akumulatora i kupić nowy o takich samych wymiarach, lub skorzystać z zaleceń producentów akumulatorów, którzy przyporządkują akumulatory do konkretnych modeli samochodów.


4. Sprawdź warunki gwarancji

Każdy producent obiecuje pełną niezawodność, kilka lat gwarancji i bezawaryjną obsługę, ale tylko pod warunkiem właściwej eksploatacji akumulatora, o czym  na koniec należy pamiętać, wymieniając akumulator na nowy.

Współpraca: www.moto-uslugi.com – serwis ogłoszeń motoryzacyjnych