Niektórzy z nas sprzątają w domu, dla innych sprzątanie jest jednym z obowiązków w pracy. Tak czy inaczej – kwestia czystości i porządki dotyka nas wszędzie, gdzie tylko spojrzeć. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak ważna jest czystość, porządek, jaką rolę odgrywa w naszym życiu, oraz jaki ma wpływ na kształtowanie naszej osobowości?

Zostało naukowo udowodnione, że osoby, które bardzo dbają o porządek zarówno w domu jak i w miejscu pracy są bardziej zorganizowane i zmotywowane do działania. Wiąże się z tym kilka ważnych kwestii. Przyjrzyjmy się im zatem.

Przede wszystkim sprzątanie jest obowiązkiem każdego z nas, jakby na to nie patrzeć. Wszyscy mają do wykonania obowiązki w domu, mycie, pranie, oraz szereg innych codziennych czynności, które musimy wykonać. Nie jest to praca, za którą ktoś nam zapłaci, ale jest to również pewnego rodzaju obowiązek, który należy wykonać i być w tym sumiennym. Jeśli więc ktoś nie przejmuje się zbytnio domowymi obowiązkami i nie dba o to, by jego dom wyglądał czysto i schludnie, to czy będzie poważnie podchodził do obowiązków w pracy? Niekoniecznie.

Porządek sprzyja motywacji i zorganizowaniu. Ogólny nieporządek i bałagan potrafi wprowadzić niezorganizowanie i przeszkadzać w wykonywaniu swoich obowiązków – na przykład w pracy. Czy wyobrażamy sobie biuro, gdzie kwestia czystości i porządku pozostawia wiele do życzenia? No właśnie. Porządek szczególnie ważny jest w pracy, gdzie nasza motywacja, chęć do pracy, zaangażowanie i co za tym idzie – efektywność, liczą się najbardziej.

Osoby, które mają problem z utrzymanie czystości w domu mogą również zaobserwować problemy z życiem towarzyskim. Znajomi, którzy zostaną zaproszeni do naszego domu i stwierdzą, że dom jest brudny, a my sami nie dbamy o porządek mogą zdecydować, że przebywanie w takim miejscu nie należy do najmilszych i stwierdzą, że nie mają ochoty na odwiedzanie nas. Oczywiście nikt tak bezpośrednio nam tego nie powie – byłoby to bardzo niezręczne i nietaktowne. Natomiast z pewnością zostanie to zauważone, a nam będzie przykro.

Niedbałość o porządki ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, co przyznać trzeba – jest bardzo ważną kwestią. Problem mają zwłaszcza alergicy, dla których kurz czy roztocza mogą stanowić poważny problem zdrowotny. Nic nie jest bardziej ważnego od naszego samopoczucia i zdrowia – dlatego tak ważna jest sprawa porządków i czystości.

Równie ważnym elementem jest estetyczność. To co estetyczne jest ładne i na odwrót. Tak samo jest z bałaganem – nikt nie widzi w tym nic pięknego i fajnego. Chcąc więc cieszyć się estetycznym i ładnym otoczeniem wpierw musimy zadbać o porządek i czystość.

Tak naprawdę, to nikt nigdy nie zastanawia się nad tym, jak oddziałuje na nas samych bałagan i niezorganizowane pomieszczenie, a jak widzimy – jest to naprawdę niesowicie ważne. Motywacja do pracy, efektywność, zdrowie, ogólne samopoczucie, życie towarzyskie – czy nie jest to wystarczająco dużo argumentów, by zacząć się nad tym zastanawiać?

Artykuł przygotowany przez firmę Marcus – sprzątanie biur w Warszawie na najwyższym poziomie