Gładź gipsowa to jeden z najczęściej używanych rodzajów gładzi szpachlowej. Jest wytrzymała i wygodna w użyciu. Może być stosowana do wygładzania tynków cementowych oraz cementowo-wapiennych, zarówno na ścianach, jak i na sufitach.
Rodzaje gładzi szpachlowej
Gładź szpachlowa to nowoczesny materiał budowlany przeznaczony do wygładzania powierzchni ścian oraz sufitów. W zależności od rodzaju, gładź może byś stosowana w przypadku ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych budynku. Wyróżnić można kilka jej typów. Największą popularnością cieszy się gładź gipsowa. Specyficzną odmianą jest gładź wapienna, cechująca się wysoką przepuszczalnością. Kolejny rodzaj, gładź cementowa, wyróżnia się wyjątkową trwałością – może być stosowana na zewnątrz budynku. Czwarty typ, gładź polimerowa, cechuje się elastycznością oraz tolerancją na podwyższoną temperaturę. Może być stosowana w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności.
Gładź gipsowa – specyfikacja
Gładź gipsowa, jak już wspomniano, to najczęściej wybierany rodzaj gładzi szpachlowej. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu zastosowaniu, wytrzymałości oraz łatwości rozprowadzania. Gładź gipsowa to wyrób powstający na bazie spoiwa gipsowego – gipsu naturalnego lub syntetycznego. Cechuje się drobniejszym uziarnieniem niż w przypadku szpachli gipsowej, dzięki czemu pozwala na uzyskanie gładszej i bardziej estetycznej powierzchni.
Zastosowanie gładzi gipsowej
Gładź gipsowa nadaje się do pokrywania powierzchni cementowych oraz cementowo-wapiennych. Możemy także wyrównać za jej pomocą płyty gipsowo-kartonowe. Gładź gipsowa sprawdza się również w przypadku betonu. Przed jej nałożeniem należy powierzchnię wyrównać i oczyścić. Po wykończeniu ścian i sufitów za pomocą gładzi gipsowej można przystąpić do malowania.
Jak używać gładzi gipsowej?
Gładź gipsową należy nakładać na wyrównane wstępnie podłoże. Powinno być ono odpowiednio oczyszczone oraz odtłuszczone. W przypadku remontu należy zadbać o usunięcie starych powłok malarskich, plam, kawałków tapet. Aby poprawić przyczepność gładzi, możemy też nanieść emulsję gruntującą. Przed rozpoczęciem gipsowania warto zabezpieczyć okna, drzwi i inne elementy, które mogłyby ulec zabrudzeniu. Masę nakładamy na ścianę za pomocą długiej pacy, przesuwając ją od dołu ku górze. Następnie rozprowadzamy gładź ruchami półkolistymi.
Ostateczne wyrównanie powierzchni należy przeprowadzić za pomocą krótkiej pacy. Do wykończenia krawędzi ścian oraz miejsc styku ścian i sufitu konieczna jest specjalna szpachelka kątowa. Tak rozprowadzoną gładź gipsową należy pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym etapem pracy, dość uciążliwym, ale koniecznym dla dobrego efektu końcowego, jest przeszlifowanie powierzchni. Na koniec należy odpylić ściany i sufit, zagruntować odpowiednio dobranym preparatem i pomalować farbą lub wykończyć dowolnym innym sposobem.
Gładź gipsowa to sposób na idealnie gładkie ściany. Jej nakładanie jest stosunkowo proste, choć bywa uciążliwe – zwłaszcza na etapie szlifowania. Warto jednak podjąć ten trud, by móc cieszyć się trwałymi, estetycznie wykończonymi ścianami.