Fulfilment

Przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe napotykają na swojej drodze wiele przeszkód, związanych między innymi z logistyką. Magazynowanie, pakowanie paczek, kontrola wysyłek i obsługa zwrotów są czasochłonne i kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie dysponuje się wystarczającym personelem. Jak temu zaradzić i usprawnić działanie swojej firmy? Fulfilment może być odpowiedzią na te pytania.

Czym jest fulfilment?

Fulfilment po angielsku oznacza spełnienie. W branży e-commerce termin ten odnosi się do przekazania obsługi procesów logistycznych zewnętrznej firmie outsourcingowej, która się w nich specjalizuje. Dzięki temu właściciel może skupić się na innych kwestiach związanych z rozwijaniem biznesu. W praktyce wygląda to tak, że firma logistyczna magazynuje asortyment sklepów internetowych oraz zajmuje się kompleksową obsługą wysyłek i zwrotów.

Zakres działań usług fulfilment

Procesy logistyczne, których obsługę zleca się zewnętrznemu partnerowi, obejmują szeroki zakres obowiązków. Firma fulfilment bierze odpowiedzialność za przechowywanie towaru w odpowiednich warunkach, kontrolę jakości, zarządzanie zapasami, pakowanie zamówień i kontakt z firmami kurierskimi. W niektórych przypadkach można zlecić także wydruk dokumentów handlowych, etykietowanie paczek, czy też dokonywanie pomiarów produktów, służących prezentacji ich na stronie. Usługi fulfilment obejmują także kompleksową obsługę klienta, w tym rozwiązywanie sporów związanych z reklamacjami i zwrotami. Dzięki zapleczu sprzętowemu, takiemu jak pralnia czy maszyny do szycia, możliwe jest także przywracanie wartości uszkodzonemu towarowi. Operator zewnętrzny zapewnia także możliwość stosowania opakowań zgodnych z wytycznymi e-sklepu. Mogą to być kartony z recyklingu lub pudełka i bibułki oznaczone logo, czy też dołączanie do paczek stosownych gratisów i materiałów promocyjnych.

Fulfilment – zalety

Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się korzystać z usług fulfilment, jest optymalizacja kosztów. Dzięki współpracy z operatorem zewnętrznym znika konieczność wynajmowania własnej powierzchni magazynowej. Taki model pozwala też na bardziej elastyczne korzystanie z niej – przedsiębiorcy może zostać udostępniona większa przestrzeń w czasie szczytu sprzedażowego, np. w okresie przedświątecznym. Nie musi natomiast ponosić kosztów za puste miejsce poza sezonem.

Kolejną korzyścią wynikającą z korzystania z usług fulfilment jest szybszy i sprawniej działający łańcuch dostaw. Duże, nowoczesne magazyny, takie jak Forceful, korzystają z oprogramowania, które umożliwia ciągłą kontrolę stanów magazynowych. Dzięki temu mogą odpowiednio wcześniej zamówić brakujący towar, co pozwala uniknąć przerwy w dostawach. Ponadto, magazyny mają zazwyczaj wydłużony czas pracy. Umożliwia to wysyłkę zamówień nawet tego samego dnia, co znacznie wpływa na satysfakcję klientów.

Skala działalności operatora umożliwia także negocjowanie bardziej korzystnych warunków współpracy z firmami kurierskimi niż w przypadku mniejszych przedsiębiorstw. Tak samo jest w przypadku producentów opakowań. Oferują oni niższe ceny folii, kartonów i taśm, gdy są one kupowane hurtowo. Dzięki temu koszty dostawy są znacznie niższe niż w przypadku samodzielnego pakowania i wysyłania zamówień.