Niepłodność

Niepłodność to coraz częściej występujący problem zdrowotny wieku rozrodczego. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO o niepłodności mówi się wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych przez rok, para nie może się do czekać zajścia w ciążę. Takie sytuacje są wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. Na ten temat odkąd problem ten zaczął być poruszany na forum publicznym, przez lata zdążyło już powstać dużo mitów. W naszym artykule wskazujemy co jest prawdą, a co fałszem.

Niepłodność to nieodwracalny brak możliwości zajścia w ciążę – MIT

Taki stan, w którym para lub jeden z partnerów nigdy nie będzie mógł mieć dziecka w terminologii medycznej nazywa się nie niepłodnością, tylko bezpłodnością. W rzeczywistości w zdecydowanej większości przypadków, dzięki właściwemu określeniu przyczyn powstania tego typu problemów, specjaliści są w stanie pomóc parze w zajściu w ciążę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: „Najczęściej leczenie niepłodności polega na zastosowaniu jednej z trzech metod, które dobiera się po wcześniejszym, precyzyjnym zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności: terapii hormonalnej, inseminacji domacicznej lub sztuczne zapłodnienie In Vitro”.

Przyczyny niepłodności leżą po stronie kobiety – MIT

W Internecie bardzo często można znaleźć opinie mówiące, że przyczyny niepłodności głównie są po stronie kobiet, natomiast mężczyzna zawsze jest w stanie spłodzić potomka, niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Oba te stwierdzenia są jednak błędne. Po pierwsze, według przeprowadzanych badań i statystyk, przyczyny niepłodności, czyli problemów z zajściem w ciążę, tak samo często leżą po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Żeby mieć stuprocentową pewność, u kogo powstały problemy, które skutkują problemami z zajściem w ciążę, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań. Nieprawdą jest również to, że mężczyzna w każdym wieku jest tak samo płodny. Faktycznie każdy mężczyzna produkuje plemniki od chwili uzyskania dojrzałości płciowej, aż do swojej śmierci. Nie oznacza to jednak, że przez cały ten czas jest tak samo płodny. Wraz z wiekiem słabnie bowiem kondycja i maleje ilość produkowanych przez mężczyznę plemników oraz kurczy się objętość ejakulatu.

Antykoncepcja hormonalna może być przyczyna niepłodności – MIT

Jest to bardzo często postarzana teoria, która bierze się stąd, że według wielu osób przyjmowanie hormonów w celu samodzielnego ustalania dni płodnych i bezpłodnych może prowadzić do powstawania poważnych zaburzeń. Tymczasem antykoncepcja hormonalna nie tylko nie prowadzi do powstawania niepłodności u kobiet, ale nawet jej zapobiega! Aż u 90 proc. kobiet już pomiędzy pierwszym a trzecim cyklem menstruacyjnym nie tylko dochodzi do przywrócenia płodności do normy przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale wręcz jest ona wzmożona. Bardzo często też kobiety zachodzą w ciążę świeżo po odstawieniu tabletek hormonalnych. Istotnym elementem jest jednak to, żeby antykoncepcja hormonalna była stosowana zawsze pod okiem lekarza i żeby zawsze mu zgłaszać nawet najdrobniejsze powstałe zmiany.

Dużo stresu może być przyczyna niepłodności – FAKT

To prawda. Długotrwały stres, któremu jesteśmy poddawani ma bardzo duże znaczenie dla naszej płodności. Pod wpływem stresu organizm człowieka produkuje bowiem duże ilości adrenaliny, prolaktyny czy kortyzolu, których działanie skutkuje zahamowaniem funkcji przysadki mózgowej, co z kolei jest przyczyną powstawania, będących bardzo częstą przyczyną niepłodności, zaburzeń hormonalnych. Mogą one np. prowadzić do zaburzeń owulacji i płodności, czyli do okresowego zmniejszenia płodności. Niestety bardzo często bywa tak, że długie niepowodzenia z zajściem w ciążę tak bardzo stresują partnerów, że to dodatkowo pogłębia ich problem. Wpadają oni w błędne koło i żeby się z niego wyplątać, często niezbędna jest konsultacja z psychologiem.

Palenie papierosów ma wpływ na problemy z zajściem w ciążę – FAKT

Zawarte w tytoniu, czyli także w papierosach, substancje chemiczne podczas wdychania dymu zatruwają cały organizm człowieka, także jego układ rozrodczy. Palenie papierosów może szkodzić płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wdychane substancje chemiczne u kobiet niszczą komórki jajowe, natomiast u mężczyzn mogą uszkadzać mechanizm zastawkowy, co skutkuje powstawaniem zaburzeń wzwodu oraz ma wpływ na stan męskiego nasienia. Według badań, nałogowe palenie tytoniu zmniejsza ilość plemników w ejakulacie nawet o 20%!