szkoły bezpłatne

Współczesny świat w zdecydowanie większym stopniu stawia na tak zwane kompetencje miękkie. Najważniejszą cechą wszystkich życiorysów jest umiejętność pracy w grupie oraz kwestie związane z komunikacją.

Co ciekawe, znacznie rzadziej można się spotkać z długą listą wypisanych realnych zdolności, takich jak na przykład obsługa elektronarzędzi czy uprawnienia na wózki widłowe. Mimo że są to czynności zwykle niezwiązane ze stanowiskiem na które się aplikuje, jak wspomniana powyżej zdolność odnajdywania się w grupie, to kompetencje miękkie mają większą popularność. Nietrudno zauważyć, że na rynku pracy niewiele jest ofert przeznaczonych dla ludzi odnajdujących się w grupie, a znacznie więcej propozycji znajdzie dla siebie chociażby technik dentystyczny bądź higienista stomatologiczny.

Nastawienie na konkretne kompetencje

Przez dwie dekady panowało przeświadczenie, że współczesny pracownik musi być elastyczny, musi posiadać wiele zdolności miękkich, a najważniejsze dla niego jest dobre zarządzanie czasem. Na pewno sprawdza się to w agencji reklamowej, ale jest to maleńki wycinek rynku pracy. Przeglądając obecnie oferty pracy, zwłaszcza tej trochę lepiej płatnej, zauważamy coś innego. Wszystkie z nich przedstawiają bardzo konkretne, ściśle określone wymagania w stosunku do szczegółowo opisanych kompetencji, najlepiej potwierdzonych odpowiednimi kursami i egzaminami. Na oferowanie właśnie takich kompetencji nastawione są szkoły bezpłatne Koszalin.

Należy twardo stąpać po ziemi

Realia współczesnego rynku pracy mocno różnią się od tego, co było prognozowane jeszcze kilka lat temu. Malowany przed dekadą obraz wysokiej mobilności zawodowej i ciągłego przekwalifikowywania się pracowników jest niepraktyczny, a do tego niepożądany przez samych pracowników. Nie jest to forma pracy, która by im odpowiadała.
Znacznie lepsze rezultaty przynosi skorzystanie z oferty szkół policealnych i typowo zawodowych, gdzie po spełnieniu określonych warunków można uzyskać darmową edukację, oferującą nam bardzo konkretne kompetencje. Zawody związane ze stomatologią są tutaj znakomitym przykładem, ponieważ nie są to na pewno zajęcia równie prestiżowe, co praca stomatologa czy chirurga szczękowego, ale mimo to zapewniają stabilną pracę, dobre zarobki, a w wielu przypadkach także możliwość prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej pod własnym szyldem. Znalezienie pracy w klinikach stomatologicznych nie stanowi najmniejszego problemu, a warto zauważyć, że wymagania w takiej pracy i wysiłek w nią wkładany także nie są największe.