dobry-humor-dowcipy-kawały-żarty

Przekazywane z ust do ust dowcipy czyli zabawne historie mające rozweselić słuchaczy, istnieją od zarania ludzkości. Są najczęściej zmyślone, aby rozbawić słuchaczy, w przeciwieństwie do anegdot – te często mają źródło w dalekiej lub bliskiej rzeczywistości. Młodzi internauci chętnie czytające znalezione w Internecie humory pewnie nie wiedzą, że jeszcze w latach 70. XX wieku na obecne dowcipy najczęściej mówiono: kawały.

Dobry Humor – gazetka z dowcipami

W 1991 r. (czyli 30 lat temu) do kiosków w całej Polsce trafiła mała gazetka z dowcipami, Dobry Humor. Rozweselała rzesze czytelników, spragnionych żartów, śmiesznych rysunków oraz zabawnych dowcipów. O popularności Dobrego Humoru świadczy fakt, że w połowie lat 80. nakład przekraczał 200 tysięcy. Wydawca czasopisma drukował też wtedy książkową serię z dowcipami: 333 Najlepsze Dowcipy. Każda z książeczek zawierała jeden obszerny temat  kawałami. Były dowcipy o policjantach, żarty medyczne czyli Przychodzi baba do lekarza, dowcipy polityczne i inne. Najzabawniejsze wydawnictwo co miesiąc serwowało też inne serie z żartami: Super Dowcipy. 103 Najlepsze Dowcipy, Dowcip Miesiąca i nie tylko.

Dowcipne rysunki i karykatury

Do dziś wielu czytelników Dobrego Humoru kojarzy jej szefa, znanego rysownika satyrycznego, Szczepana Sadurskiego. Dziś wciąż publikuje w prasie, ilustruje książki i podręczniki szkolne. Jednak głównie zajmuje się tworzeniem karykatur portretowych (Karykatury.com) i odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. W Nowym Jorku prasa okrzyknęło go „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Tymczasem zaczynając wydawanie Dobrego Humoru, miał na swoim koncie wiele sukcesów. Gdy zakładał czasopismo, był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego pisma satyrycznego Szpilki. Drukował swoje rysunki satyryczne w najbardziej znanych tytułach prasowych w Polsce. Był zdobywcą Złotej Szpilki – nagrody za najlepszy rysunek humorystyczny roku.

Śmieszne kawały – z prasy do Internetu

Od jakiegoś czasu najśmieszniejsza gazetka w Polsce już się nie ukazuje. Dowcipy i wszelkiego rodzaju humorystyczne materiały trafiły do sieci. Obecnie można je przeczytać w formie cyfrowej, w portalach humorystycznych i satyrycznych. Bardzo dużo tych dowcipów było wcześniej drukowanych we wspomnianym już miesięczniku Dobry Humor oraz innych humorystycznych gazetkach kultowego obecnie Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress. Kawały, humorystyczne materiały i ciekawostki można obecnie znaleźć w portalach: Sadurski.com, Anegdoty.pl i DobryHumor.pl.