Fotowoltaika dla domu

Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie własnej energii elektrycznej. Jest to sprawdzony sposób na uniezależnienie się od podwyżek cen prądu. Koszty inwestycji zwykle zwracają się w ciągu kilku lat aktywnego użytkowania. Panele produkują czystą energię, są niemal bezobsługowe. Z tych powodów są montowane na kolejnych budynkach. Dowiedz się, jak dobrać wielkość i rodzaj instalacji do budynku i zapewnić sobie optymalną ilość prądu!

Optymalna moc instalacji – jak ją obliczyć?

Wybierając instalację fotowoltaiczną, należy zwrócić uwagę, by jej moc była optymalnie dopasowana do zużycia energii w budynku. Konieczne zatem jest obliczenie ilości zużywanego w nim prądu w ciągu roku. Warto w tym celu przeanalizować dotychczasowe rachunki z zakładu energetycznego. Zwykle specjaliści z firmy oferującej instalacje pomagają w tym swoim klientom i przygotowują dla nich najlepszą ofertę. Dzięki temu można uwzględnić wszystkie potrzeby użytkowników, a także rodzaj i wielkość budynku.

Fotowoltaika dla domu wymaga zaprojektowania instalacji i dobrania wszystkich jej elementów. Moduły fotowoltaiczne i falowniki są dobierane pod względem pożądanej mocy. Ich ilość i typ zależą od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj wybranych paneli

  • dotychczasowe zużycie energii elektrycznej

  • kierunek montażu paneli

  • kąt nachylenia dachu

  • planowane zwiększenie zapotrzebowania na energię

Moc paneli fotowoltaicznych

Po oszacowaniu mocy instalacji fotowoltaicznej, specjaliści firmy piTERN zalecają wybranie odpowiednich paneli. Ich liczba i moc zależą od ich oczekiwanych parametrów. Trzeba również uwzględnić wielkość powierzchni dachu, na którym zostaną zamontowane. Warto je zainstalować na południowej stronie, tam bowiem osiągną największą efektywność. Panele z ekspozycją na wschód lub zachód mają nieco słabszą wydajność. 

Odpowiednią moc instalacji można również określić, gdy dom jest w budowie. W tym celu często stosuje się audyt energetyczny, który precyzyjnie określi zapotrzebowanie na energię elektryczną. Profesjonalny doradca bierze pod uwagę urządzenia i sprzęty, jakie mają być użytkowane w obiekcie. Uwzględni w swoich obliczeniach również sposób ogrzewania budynku i pozyskiwania ciepłej wody.

Moc instalacji fotowoltaicznej może być zwiększana w kolejnych latach. Zwykle można ją rozbudować o dodatkowe panele.

Warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę, zwłaszcza że możliwe jest uzyskanie bezzwrotnego dofinansowania. Część kosztów można również odliczyć od podatku.