Nosisz okulary albo masz zamiar je zakupić? Czy na pewno wiesz, jak odpowiednio dobrać je do naszej wady wzroku?

Pierwszą z najczęściej spotykanych wad wzroku jest nadwzroczność, czyli tzw. dalekowzroczność. To wynik zbyt małych rozmiarów przednio – tylnych oka. Aby widzieć przedmioty odległe dalekowidz musi napiąć mięśnie oczne. Stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka. Jeśli chcesz skorygować te wadę wzroku, zakup soczewki skupiające.

Kolejną równie często spotykaną wadą wzroku jest krótkowzroczność. W tym przypadku tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Osoba z tą wadą wzroku nie może sobie pomóc napinaniem mięśni oka. Jedynym sposobem jest stosowanie soczewek rozpraszających wklęsło – wypukłych.

Wadą wzroku również należącą do znanych jest niewątpliwie zez. Jego efektem jest zaburzenie widzenia stereoskopowego. Takie osoby mają problemy z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, operowaniem maszynami itp. Można go zniwelować za pomocą odpowiednich okularów i ćwiczeń lub też, jeśli wada jest zaawansowana – chirurgicznie. Zazwyczaj leczenie polega na zasłonięciu zdrowego oka, tak, aby pobudzić do pracy to drugie.

Czy wiesz, czym jest astygmatyzm?

Poza wspomnianymi wcześniej wadami, wyróżniamy jeszcze astygmatyzm. Taka osoba widzi obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. Korekcja takiej wady zależy od jej rodzaju. Jeżeli wada jest regularna, to można ją skorygować okularami ze szkłami cylindrycznymi. Wada nieregularna nie jest możliwa do skorygowania szkłami. W tym przypadku stosuje się soczewki kontaktowe.

Profesjonalna pomoc

Nie zależy jednak wybierać soczewek czy okularów na własną rękę. Niezbędna jest w tym celu konsultacja lekarza. Okulista dokładnie oceni wadę wzroku, co jest kluczem do dalszego jej leczenia. Warto zwrócić również uwagę na profesjonalną pomoc w salonie optycznym, np. studio optyczne 9 w Bydgoszczy. Doświadczona, wykwalifikowana kadra dobierze odpowiednie okulary.