System BMS, czyli Building Management System, odpowiada w szczególności za funkcjonowanie instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, czy grzewczej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz czy system dotyczy budynku mieszkalnego, obiektów hotelowych, biurowców, szpitali itp.
Czym jest system BMS?
Zadanie systemu BMS to zintegrowanie wszelkich instalacji działających w budynku i sterowanie nimi. Łączy on wszystkie systemy w jedną całość, kontroluje pracę i parametry poszczególnych urządzeń, ostrzega o ewentualnych problemach. Natomiast automatyka budynkowa to system, w który wchodzi m.in. sterowanie oświetleniem, systemami alarmowymi, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, roletami i żaluzjami, otwieraniem okien i drzwi, bramą wjazdową i garażową, systemem nawadniania i pogodowym. System BMS to system zarządzania systemami automatycznego sterowania budynku, który pozwala na sterowanie nimi z jednego miejsca.
Jakie korzyści płyną z systemu BMS i kto może na nich skorzystać?
System BMS został stworzony z myślą o budynkach takich jak: hotele, biurowce, szpitale, centra handlowe, osiedla mieszkaniowe, a także budynki przemysłowe. Coraz częściej jest stosowany także w domach jednorodzinnych. Technologia zarządzania budynkami staje się coraz bardziej powszechna, a jej możliwości są niemal nieograniczone, a głównym jej założeniem jest oszczędność i bezpieczeństwo. Dzięki takim systemom można obniżyć koszty energii poprzez automatyczne wyłączanie i włączanie oświetlenia, a także automatycznym wyłączaniem ogrzewania, gdy w pomieszczeniu zrobi się za ciepło. Bezpieczeństwo zapewniają systemy przeciwpożarowe, przeciwpowodziowe, a także systemy monitoringu, które również pracują automatycznie. Poza tym instalacja systemu BMS to wygoda i komfort mieszkańców, którzy za pomocą pilota, tableta, smartfona poprzez Internet, mogą zarządzać wszystkimi sprzętami, które zostały podłączone do systemu BMS.
Obecnie budowa nowoczesnych budynków mieszkalnych, usługowych, czy przemysłowych nie może odbyć się bez zastosowania systemów automatyki i zarządzania BMS, ponieważ wspierają one energooszczędność, a co za tym idzie budynki te, stają się obiektami ekonomicznymi i ekologicznymi, a obecnie takie wymogi są stawiane przed inwestycjami budowlanymi. Warto podkreślić, że wiedza na temat automatyki i zarządzania budynkami wciąż się rozwija, a koszty podstawowych instalacji takich systemów w domkach jednorodzinnych maleją. Zatem dziś każdy, kto ma chęć zastosować system BMS w swoim nowym domu, ma szansę na to, by go zainstalować, a dzięki temu komfortowo, ekonomicznie i bezpiecznie żyć.