Witamina d

Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni dbać o kości, ponieważ złamania, choć mogą się zrosnąć, to dają o sobie znać przez wiele lat, a im jesteśmy starsi, tym niebezpieczniejsze są dla naszego zdrowia. Co zrobić, aby kości były zdrowe i mocne?

 

Czym grozi osteoporoza?

Jeśli nie zadbamy o swoje kości, może dopaść nas tak zwana osteoporoza. Czym jest to schodzenie? Jest to przede wszystkim znaczne osłabienie kości spowodowane ich zrzeszotnieniem. Jeśli ktoś cierpi na osteoporozę, musi liczyć się z tym, że jego kości są znacznie bardziej kruche, a co za tym idzie, łatwiej je złamać i dużo ciężej się goją. Na osteoporozę narażone są zwłaszcza osoby starsze. Na szczęście, osteoporozy można uniknąć i warto zacząć o siebie dbać jak najszybciej. Witamina d dla dorosłych z pewnością będzie pomocna, ale to nie jedyny sprzymierzeniec w walce ze zrzeszotnieniem kości. Co jeszcze można zrobić, by zadbać o siebie?

 

Dieta wzmacniająca kości

Witamina d dla dorosłych to nie wszystko w walce z osteoporozą. Nawet, jeśli sięgamy po suplementy diety, ale w rzeczywistości nie dbamy o to, co znajduje się na naszym talerzu, to ta witamina d dla dorosłych niewiele zmienia. Dlatego właśnie nie powinniśmy skupiać się tylko na tabletkach, ale i na posiłkach, które nas wspomogą. Jeśli suplementy diety będą szły w parze z pełnowartościowym jedzeniem, nasze kości nawet po pięćdziesiątym roku życia nie będą zagrożone osteoporozą. Należy zatem sięgać po produkty mleczne, ponieważ w nich znajduje się wapno, budulec kości. Produktów mlecznych nie powinno się jednak łączyć z warzywami z tego względu, że substancje zawarte w warzywach mogą utrudniać wchłanianie wapna. Układajmy zatem jadłospis tak, by te substancje nie kolidowały ze sobą. Sięgajmy również po produkty, które zapewnią nam witaminę K, np. brokuły i szpinak, a także po te bogate w magnez, np. pomidory, tuńczyk, wątróbka.

 

Ćwiczenia i spacery dla wzmocnienia kości

Sport pomoże w walce o zdrowe kości nie tylko ze względu na to, że jest zdrowy sam w sobie, ale także dlatego, że uprawiając sport na świeżym powietrzu, przy okazji sięgamy po tak zwaną kąpiel słoneczną. Słońce ma istotny wpływ na kości, ponieważ jego promienie uczestniczą w produkcji witaminy D. Jeśli będziemy unikać słońca, w organizmie będzie znacznie mniej tej witaminy i znowu pojawi się problem osteoporozy. Ponadto, ćwiczenia fizyczne i spacery wspomagają produkcję masy kostnej i wzmacniają odporność.