elewacja

Elewacja jest bardzo ważnym elementem każdego budynku mieszkalnego. To ona odpowiada za wygląd zewnętrzny domu. Należy o nią odpowiednio dbać oraz chronić ją przed różnymi niebezpiecznymi czynnikami. Co ma największy wpływ na niszczenie elewacji? Jak poradzić sobie ze zniszczoną elewacją – czy da się ją jeszcze naprawić? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Co szkodzi elewacji?

Istnieje kilka ważnych czynników, które wpływają na pogarszający się stan elewacji. Są to przede wszystkim mikroorganizmy, uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia. Na stan elewacji może wpływać także smog oraz potencjalny bluszcz, który się na niej rozwija. W miejscach zabrudzonych można spotkać pleśń, glony, algi. Pojawia się także biokorozja (najbardziej narażone są na nią północne i zachodnie ściany).

Jak naprawić niszczejącą elewację?

Pomóc może tylko trwała renowacja, przy użyciu wysokiej jakości materiałów oraz doświadczonych pracowników. Firmą, która zajmuje się takimi zadaniami, jest przedsiębiorstwo FUDAL, działające głównie na terenie województwa małopolskiego. Pierwszy krok to umycie wyprawy tynkarskiej z wszelkich zanieczyszczeń. Można tego dokonać przy użyciu myjki ciśnieniowej, która skutecznie usunie uszkodzenia mechaniczne i grubą warstwę kurzu. Dopiero po tym wilgotną powierzchnię spryskuje się rozcieńczonym preparatem czyszczącym (również musi być spłukany).

Następnie pracownicy specjalistycznej firmy dokonują dezynfekcji – spryskują suchą ścianę elewacji preparatem dezynfekującym, który wpływa na usunięcie z tynku zarodników mikroorganizmów. Aby wszystko odbyło się prawidłowo, płyn musi pozostać na elewacji przez minimum 24 godziny, dopiero potem może być spłukany.

Jeśli zauważymy jakieś uszkodzenia mechaniczne i ubytki na ścianie zewnętrznej, musimy je bezzwłocznie naprawić – w innym wypadku pogłębią się. Jeżeli ich przyczyną nie są czynniki pogodowe, tylko błędy przy montażu systemu ociepleń lub ruchy konstrukcyjne budynku, należy koniecznie skonsultować się z działem technicznym producenta materiałów, z których została wykonana elewacja. To oni odpowiedzą, jaka technika naprawy będzie najodpowiedniejsza.

Ostatnim krokiem jest pomalowanie elewacji, aby prezentowała się estetycznie. Należy koniecznie sprawdzić, czy wybrana farba jest kompatybilna z podłożem. Owa ciecz powinna zawierać także środki ochrony powłoki – tylko wtedy można mieć pewność, że nowa elewacja będzie trwała i odporna. Warto używać farb akrylowych, silikonowych (szczególnie na tynk cienkowarstwowy).