stomatolog

Pomimo tego, że w wielu przypadkach zęby można z powodzeniem leczyć, niekiedy konieczne jest ich usunięcie. Dochodzi do tego zazwyczaj, gdy pacjent zgłasza się ze swoim problemem w zaawansowanym stadium. Nierzadko konieczne okazuje się też usunięcie zębów, np. przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Możesz mieć do czynienia z ekstrakcją prostą lub chirurgiczną. Co je od siebie odróżnia?

Czym jest prosta ekstrakcja?

Prosta ekstrakcja to stosunkowo prosty zabieg polegający na usunięciu zęba z zębodołu w kości szczęki. Ten rodzaj ekstrakcji przeprowadza się zazwyczaj, gdy ząb ulega rozchwianiu w wyniku próchnicy lub urazu albo gdy trzeba go usunąć z przyczyn ortodontycznych. Podczas zwykłej ekstrakcji stomatolog używa z reguły kleszczy, aby poluzować ząb, a następnie go usuwa. Zabieg ten z reguły nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego. Zamiast tego stomatolodzy wykorzystują znieczulenie miejscowe.

Po ekstrakcji stomatolog zwykle zakłada gazik w celu zatrzymania krwawienia. Następnie pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące opieki nad jamą ustną w celu zapobiegania infekcjom i przyspieszenia procesu gojenia. Należy podkreślić, że dopiero po wykonaniu odpowiednich badań oraz przeprowadzeniu wywiadu, stomatolog podejmuje decyzję, jakie wykonać zabiegi stomatologiczne. W Kołobrzegu oraz innych miastach przed ekstrakcją konieczne jest umówienie się na wizytę kontrolną.

Co wyróżnia ekstrakcję chirurgiczną i kiedy się ją wykonuje?

Ekstrakcja chirurgiczna jest bardziej skomplikowanym zabiegiem, który polega na wykonaniu nacięcia w tkance dziąsła w celu uzyskania dostępu do zęba i usunięcia go z zębodołu. O tym, że należy go wykonać, decyduje stomatolog. Jeżeli podejrzewasz u siebie konieczność jego przeprowadzenia, możesz przyjść na konsultację np. do gabinetu STOMATOLOGIA.me. Ten rodzaj ekstrakcji wykonuje się zazwyczaj, gdy ząb ulega zatrzymaniu lub rośnie poziomo albo jego korzenie zniekształcają kształt szczęki. Podczas chirurgicznej ekstrakcji stomatolog wykonuje nacięcie w tkankach dziąsła, a następnie używa narzędzi, aby poluzować ząb i go usunąć. Zabieg ten w niektórych przypadkach może wymagać znieczulenia ogólnego, jednak o tym decydują stomatolog oraz anestezjolog po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.