Z koniecznością wyboru i zakupu prezentu stykamy się na co dzień. W ciągu całego roku mamy takie wydarzenia jak Dzień Matki, Ojca, Dziecka, Walentynki czy też Dzień Babci i Dziadka, i wiele innych.

Czym się więc kierować przy zakupie prezentu i jak dokonać tego właściwego wyboru, by osoba obdarowywana była zadowolona, a sam prezent był trafem w dziesiątkę?

Wszystko przede wszystkim zależy od okazji i okoliczności. Jeśli jest to Dzień Dziecka, musimy się zastanowić w jakim wieku jest dziecko i z jakiego prezentu byłby najbardziej zadowolony. Jeśli z dzieckiem mamy częsty kontakt i bliskie relacje to wybór nie będzie aż tak ciężki, bo z własnych obserwacji możemy wywnioskować co tak naprawdę przyniesie mu najwięcej radości. Jeśli zupełnie nie mamy pomysłu bo zwyczajnie nie łączą nas bliższe więzi to warto podpytać się mamy lub taty. Jeśli szukamy prezentu na Dzień Ojca, to sprawę mamy o tyle ułatwioną, że zapewne wiemy co naszemu tacie przypadłoby do gustu i z czego będzie zadowolony. W sytuacji, gdy wybieramy się na wieczór panieński bądź kawalerski to możemy trochę bardziej zaszaleć i ze względu na okoliczność wybrać coś z tematyki erotycznej. Taka okazja jest do tego jak najbardziej odpowiednia, a prezent nie zostanie odebrany w niewłaściwy sposób.

Więź i relacje jakie łączą nas z obdarowywanym również musimy wziąć pod uwagę. Jeśli mamy bliskie relacje i częsty kontakt to prezent może być droższy, wyszukany, a nawet szalony. W sytuacji, kiedy nie utrzymujemy bliższych relacji to niestosowne będzie kupno drogiego i szalonego prezentu. Tak więc zanim zakupimy prezent to zastanówmy się, jakie relacje nas łączą i czy wybrany prezent będzie w dobrym tonie i guście. Dla kolegi, z którym nie łączą nas żadne bliższe relacje z pewnością nieodpowiednim prezentem będzie miś z serduszkiem. Natomiast dla chłopaka bądź męża – z pewnością tak.

Wiek też ma znaczenie. Oczywistym jest, że osobie niepełnoletniej nie kupimy ekskluzywnego alkoholu, a osobie dorosłej nie kupimy najnowszego zestawu klocków. Prezent powinien być dobrany adekwatnie do wieku, bierzmy więc i tą kwestię pod uwagę.

Niestety, ale kierować musimy się również kwotą i ceną prezentu. Jak wiemy, możemy kupić prezent za gorsze albo wydać na niego fortunę. W sytuacji kiedy te łączona nas relacje nie są tak bliskie to niestosownym będzie kupno naprawdę drogiego prezentu, ponieważ obdarowywana osoba może poczuć się naprawdę niezręcznie. Pamiętajmy, że nawet drobnostka kupiona za grosze może być super prezentem i wywołać mnóstwo pozytywnych emocji!

Ostatnią kwestią jest wyczucie taktu i umiejętność przewidywania, czy osoba która dostanie prezent nie poczuje się w jakikolwiek sposób urażona. W końcu prezent ma cieszyć, a nie sprawiać przykrość! Jeśli kupimy komuś mydełko lub dezodorant, to może zrozumieć to opacznie i poczuć się zakłopotany.