Film wizerunkowy

Posiadasz własną firmę i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o jej wizerunek? Zależy Ci na atrakcyjnej reklamie marki? Dowiedz się, czym są filmy wizerunkowe i sprawdź, w jaki sposób mogą one przyczynić się do ukazania biznesu z jak najlepszej strony.

Film wizerunkowy – czym jest?

Film wizerunkowy to zazwyczaj krótki materiał wideo, przedstawiający elementy związane z firmą, dla której jest on stworzony. Najczęściej są to:

 • usługi,
 • produkty,
 • wartości,
 • promocje.

Na wyprodukowanie filmu wizerunkowego decydują się osoby, które dopiero zaczynają reklamować swój biznes, jak i te, które już jakiś czas działają w tym obszarze. W pierwszej sytuacji świetnie sprawdza się materiał wideo, który stanowi pewnego rodzaju wizytówkę firmy. Dobrze jest zawrzeć w nim takie elementy, jak cechy marki, jej hasło przewodnie oraz ogólny zarys usług bądź produktów. W przypadku filmów wizerunkowych dla firm istniejących na rynku już od jakiegoś czasu, dobrze jest zdecydować się na materiał, który przedstawia bestseller danej marki, czyli produkt, który sprzedaje się najlepiej. Taki film można również wykorzystać do poinformowania klientów/widzów o atrakcyjnej, zbliżającej się promocji.

Jakie są cele posiadania filmu wizerunkowego?

Głównym celem korzystania z filmów wizerunkowych jest jak najlepsze zaprezentowanie danej firmy lub marki. Krótki, jednak treściwy materiał wideo, poleca się osobom, chcącym wypromować swoje produkty lub działania w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Forma wideo jest bowiem jedną z najbardziej przyjaznych wizerunkowo form reklamy. Ruchomy obraz oraz dźwięk przyciąga uwagę i koncentruje widza na tym, co dla marki istotne. Działanie to ma przede wszystkim na celu doprowadzenie obserwatora do skorzystania z usługi lub zakupu produktu. Do innych celów filmów wizerunkowych zalicza się:

 • zwiększanie autentyczności marki,
 • budowanie zaufania wśród klientów,
 • docieranie do grupy odbiorców o podobnych wartościach,
 • wyróżnianie się na tle konkurencji.

Jak wygląda produkcja filmów wizerunkowych?

Do tworzenia filmów wizerunkowych podchodzi się zazwyczaj tak samo, jak do każdej innej produkcji filmowej. Efekt końcowy, który prezentowany jest odbiorcy, to jedynie wycinek tego, co wykonuje ekipa produkcyjna. Realizacja często obejmuje trzy główny etapy.

 • Preprodukcja – pierwszy, podstawowy krok działań związanych z produkcją filmów wizerunkowych. Na tym etapie klient przedstawia producentowi główne cele, jakie ma spełniać wideo, a także przedstawia wszystkie informacje na temat marki. Tworzony jest scenariusz, który następnie jest realizowany na etapie produkcji.
 • Produkcja – ten etap obejmuje kręcenie materiału wideo. Produkcja polega na wykonaniu zdjęć oraz nagranie dźwięku. Podczas tego etapu pracuje zazwyczaj najwięcej osób.
 • Postprodukcja – powstałe, surowe materiały muszą zostać odpowiednio zmontowane. Złożenie wszystkich elementów w całość oraz wizualna korekta kadrów i ścieżki dźwiękowej odbywa się na etapie postprodukcji. Jest to końcowy moment, w którym powstaje finałowy film wizerunkowy.

Film wizerunkowy – o czym warto pamiętać?

Aby film wizerunkowy mógł prawidłowo spełniać wszystkie zamierzone na etapie preprodukcji cele, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Zastosowanie się do kilku zasad, może bowiem przyczynić się do znacznego polepszenia ogólnego odbioru materiału wideo.

Jakość

Ogromne znaczenie w przypadku posiadania filmu wizerunkowego ma jego jakość. Zdecydowanie łatwiej ogląda się materiały wideo, które są jakościowe. Dzięki temu obraz i dźwięk lepiej trafiają do widzów, a co za tym idzie komunikowany przekaz jest bardziej zrozumiały, a cel częściej realizowany. Na jakość ma wpływ przede wszystkim sprzęt użyty podczas produkcji oraz ogólne doświadczenie realizatorów. Warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają branżową wiedzę, umożliwiającą tworzenie niebanalnych produkcji filmowych. Jedną z takich firm jest IMAGEPRO.

Autentyczność

Chcąc przedstawić daną firmę/markę z jak najlepszej strony, nie należy zapominać o tym, aby każda treść była zgodna z rzeczywistością. Dobrze jest wystrzegać się koloryzowania i zamieszczania nieprawdziwych informacji. Widzowie cenią sobie bowiem autentyczność, która pozwala im się utożsamić z daną fabułą i bohaterami danego filmu.

Personalizacja

Film wizerunkowy powinien być kierowany do osób, które są potencjalnie zainteresowane skorzystaniem z usług bądź nabyciem produktu. Warto zadbać o odpowiednią komunikację, adekwatną do wieku i wykształcenia widza. Personalizacja dotyczy również ogólnego pomysłu na film. Powinien być on jak najbardziej oryginalny, tak aby kojarzony był jedynie z tą firmą, którą reklamuje.