Gdy zaczyna boleć gardło, najlepiej sięgnąć po sprawdzone środki. Wśród nich znajduje się benzydamina, a dokładnie chlorowodorek benzydaminy. Dlaczego warto wybrać preparaty zawierające ten związek?

Chlorowodorek benzydaminy, inaczej benzydamina jest niesteroidowym lekiem wykazującym działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz odkażające. Oddziałuje na różne gatunki bakterii i grzybów.

Związek ten jest stosowany przede wszystkim na bóle gardła, na przykład w formie tabletek do ssania, płynów do płukania gardła czy płynów do rozpylania, ale również znajduje zastosowanie przy bólach mięśni i zapaleniach ścięgien oraz zapaleniach żeńskich narządów płciowych i w czasie połogu. Ponadto preparaty z benzydaminą mogą być stosowane u dzieci – często wybierane są w stanach zapalnych jamy ustnej, na przykład przy pleśniawkach czy aftach. Zalecane są po zabiegach operacyjnych w laryngologii, na przykład po wycięciu migdałków, po radioterapii czy w stomatologii.

Benzydamina została wynaleziona we włoskich laboratoriach Angelini Research Institute w latach sześćdziesiątych. Było to rewolucyjne odkrycie, ponieważ związek ten zarówno wykazywał wysoką skuteczność, jak i również bezpieczeństwo, co zostało potwierdzone w licznych badaniach.

Związek ten jest dobrze tolerowany i w krótkim czasie osiąga optymalne stężenie terapeutyczne w miejscu zastosowania. Aplikacja miejscowa powoduje obniżenie przenikania substancji czynnej do krwiobiegu, co zabezpiecza przed ogólnoustrojowym działaniem leku.

Aktualnie benzydamina nadal jest produkowana w laboratoriach Angelini Research Institute we Włoszech. Jest ona wytwarzana według najwyższych standardów unijnych i jej czystość wynosi 99-100%, co przekłada się na jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo działania.

Benzydamina jest między innymi składnikiem popularnego leku stosowanego na bóle gardła – Tantum Verde. Jest on dostępny w kilku postaciach do wyboru, między innymi jako pastylki do ssania, roztwory do płukania ust oraz aerozole przeznaczone dla dorosłych i dla dzieci. Więcej informacji o preparacie można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem: Tantumverde.pl.