Dzielniki przepływu

Układy hydrauliczne opierają się na działaniu hydrauliki siłowej, w której ciśnienie sprężonej cieczy wykorzystywane jest do sterowania lub napędzania urządzeń i maszyn wykonujących pracę. Wciąż rosnące zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu hydrauliki siłowej sprawiło, że na rynku pojawiły się dzielniki strumienia pozwalające optymalizować układy hydrauliczne oraz redukować koszty ich wykonania. Dowiedz się, do czego służą!

Zastosowanie dzielników strumienia

Dzielniki strumienia stosowane są w nowoczesnych maszynach oraz instalacjach, które wymagają podziału strumienia dla funkcjonowania oddzielnych i niezależnych układów. Są one odpowiedzialne za dzielenie strumienia i utrzymanie stałego natężenia przepływu, także w przypadku zmian ciśnienia.

Dzielniki przepływu i strumienia doskonale sprawdzają się tam, gdzie dwa siłowniki muszą wysuwać się w tych samych parametrach prędkości i nacisku, pomimo różnicy w ciężarze wynikającej z nierównomiernego ułożenia ładunku na platformie. Świetnie sprawdzają się również do łączenia dwóch strumieni w jeden.

Znajdują idealne zastosowanie w przypadku, gdy dwa takie same siłowniki, pracujące niezależnie, zasilane z jednej pompy i sterowane z jednego, tego samego dystrybutora  muszą pracować w równym tempie.

Oferujemy dzielniki strumienia w różnorodnych parametrach przepływu cieczy roboczej z dużym ciśnieniem pracy. Wysoka jakość i doskonałe parametry dzielników pozwalają zaspokoić wszelkie oczekiwania klientów – zauważa ekspert z firmy Bulmach, która dostarcza obrabiarki do metalu oraz wyposażenie i podzespoły dla hydrauliki siłowej.

Jak działa dzielnik strumienia?

Dzielnik wyposażony jest w pokrętło regulacyjne, które umożliwia ustawienie przepływu oleju. Dzieli on główny strumień oleju z pompy na dwa identyczne strumienie, które mogą zasilić dwa niezależne układy hydrauliczne. Przy czym każdy z nich ma takie same parametry niezależnie od zmiennego obciążenia zewnętrznego poszczególnych siłowników i silników hydraulicznych. Przy zmianie wydajności pompy główny odbiornik zawsze dostaje tyle samo oleju, przepływ waha się tylko na drugim odbiorniku. Nadmiar oleju w jednym zbiorniku skutkuje przekierowaniem go do drugiego odbiornika. Możliwe jest nastawienie konkretnego przepływu przez gł. odbiornik za pomocą dźwigni regulacyjnej, dzięki czemu nadmiar oleju zostanie odprowadzony na drugi odbiornik.