polska-ciekawostki-miasta-polskie

Miejscowości Polski – miasta, miasteczka i wsie, kryją w sobie i swej historii wiele informacji wartych poznania i zapamiętania. Oto wybrane ciekawostki z kilku polskich miast i wsi. Portal SuperPolonia.info życzy miłego czytania!

Płock, woj. mazowieckie

Zbudowana w XII wieku Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to najcenniejszy zabytek miasta. Stoi na Wzgórzu Tumskim. Obok niej stoi zamek książęcy z XIV wieku, najstarszy zamek na Mazowszu.

Izbica, woj. lubelskie

We wsi Izbica przy ruchliwej drodze stoi zbudowany w latach 80. dom, w którym jak wieść niesie – straszy. Został zbudowany na terenie, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali kilkadziesiąt żydowskich dzieci. Podobno nocą słychać tu płacz tych dzieci. O tym miejscu krąży wiele opowieści i plotek, które podsycają ciekawość. Mimo niedużej kwoty, nikt nie chce kupić domu, który ściąga ciekawskich z aparatami fotograficznymi.

Szymbark, woj. małopolskie

W 1540 r. na skarpie nad rzeką Ropą, zbudowano z kamienia i cegieł kasztel czyli nieduży renesansowy zamek. Powstał na planie prostokąta 20×13 metrów i został zbudowany dla rycerza Pawła Gładysza. Budowę kasztelu zakończono w latach 1585–1590. O kasztelu krążą legendy. Jedna z nich mówi o skarbie ukrytym w jaskini koło grody, który pilnują diabły.

Inwałd, woj. małopolskie

W latach 1747-1770 zbudowano w Inwałdzie barokowy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Stanął w miejscu drewnianej świątyni z 1318 roku, rozebranej w 1850 r. Jest w nim obraz Matki Bożej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem, uznawany za cudowny. Także tablica – epitafium fundatora świątyni, Franciszka Czerny-Szwarzenberga (zm. w 1764 r.).

Ornotowice, woj. śląskie

Jedynym zabytkiem Ornotowic jest dwupiętrowy Pałac Hegenscheidtów. Został zbudowany w stylu eklektycznym, pod koniec XIX wieku i znajduje się w zabytkowym parku. Rodzina Hegenscheidtów była wówczas właścicielem wsi, a pałac był siedzibą rodu.

 

Ciekawostki i interesujące informacje o miastach Polski i innych krajów, znajdziesz portalach na portalach: SuperPolonia.info oraz Sadurski.com.