Świerk

Świąteczny czas bez wątpienia wiąże się dla nad z wyborem najpiękniejszej choinki, która swoim wyglądem będzie przypominała o najpiękniejszych wspomnieniach. Wielu z nas zastanawia się nad wyborem prawdziwej choinki albo tej sztucznej, ale chyba każdy z nas docenia zapach lasu w swoim domu, dlatego w tym artykule skupimy się głównie na jodłach i świerkach. Sprawdzimy, na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby choinka została z nami jak najdłużej.

Świerk czy jodła — oto jest pytanie?

Żywa choinka oddaje niespotykaną atmosferę świąt, która może być obecna od początku grudnia aż do końca stycznia. Najczęstszym wyborem Polaków jest świerk srebrny lub zielony, a także jodła kaukaska. Na trzecim miejscu pojawia się sosna, ale ona zdecydowanie jest najmniej popularnym wyborem. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się dwa najpopularniejsze gatunki drzew iglastych, które chcemy mieć w naszych domach.

Świerk srebrny

Świerk srebrny to najczęściej kupowana choinka w Polsce, ze względu na swoją gęstość oraz charakterystyczne zielono-niebieskie igły, które są pięknym tłem dla lampek, bombek i świątecznych łańcuchów. Świerk srebrny wydziela piękny, leśny zapach, który długo utrzymuje się w pomieszczeniach. Ścięte drzewko jest stanie przeżyć 6 tygodni, ale to w doniczce może nam służyć znaczenie dłużej. Co więcej, jeśli mamy przestrzeń możemy zasadzić je wokół naszego domu, a na kolejne święta będzie idealne.

Świerk zielony

Świerk zielony charakteryzuje się przede wszystkim głębokim zielonym kolorem igieł. Drzewko posiada dość gęsto osadzone gałęzie z igłami, co zapobiega przed niechcianymi przerwami w wyglądzie drzewka. Świerk zielony pachnie bardzo długo i tworzy niezwykły klimat świąteczny w twoim domu. Natomiast należy uważać na zbyt wysoką temperaturę, ponieważ drzewko może zacząć szybko gubić igły. Choinkę ze świerku zielonego najlepiej jest postawić w trochę chłodniejszym miejscu, aby zapewnić długą świeżość samego drzewka.

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska to kolejny gatunek drzewa iglastego, które może stanowić idealną domową choinkę. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posiada zielone igły, a wszystkie jej gałęzie są gęsto osadzone. Jest to bardzo foremne i symetryczne drzewko, które będzie pasowało do każdego wnętrza. Ubieranie choinki odbywa się bardzo komfortowo, ponieważ igły nie są zbyt kłujące i są również bardziej elastyczne. Co ciekawe, igły nie odpadają z drzewka, dlatego jest to idealny wybór dla każdego, kto chce zachować porządek w domu.

Jak wybrać idealną żywą choinkę?

Wybierz się na targ lub do szkółki drzewek iglastych, albo po prostu skorzystaj z usług sklepu z drzewami i krzewami aby zobaczyć dostępne choinki i wybierz tą, która najbardziej Ci się podoba. Zwróć uwagę na intensywność koloru, symetrię drzewka, a także na to, czy igły nie są już wyschnięte. Sprzedających zapytaj również o datę ścięcia drzewka lub dowiedz się o możliwość zakupu drzewka w doniczce, które będzie bardziej wytrzymałe niż to, które zostało wycięte. Dodatkowo sprawdź legalność pochodzenia drzewek, to bardzo ważne, aby nie kupować choinki z niewiadomego źródła.