śrub z łbem młoteczkowym

Śruby to jedne z najczęściej stosowanych elementów łączeniowych, które idealnie sprawdzają się w przypadku różnych materiałów. Odpowiedni dobór śrub pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału elementów złącznych oraz zyskanie gwarancji skuteczności ich działania. Czym wyróżniają się śruby z łbem młoteczkowym? Jakie zastosowanie znajdują i na co trzeba zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy.

Po czym poznamy śruby z łbem młoteczkowym?

Śruby różnią się m.in. pod względem kształtu łba, rodzaju gwintu, długości gwintu oraz jego średnicy. Śruby z łbem młoteczkowym to dość specyficzny rodzaj śrub. Nie przypominają one doskonale znanych śrub, charakteryzując się także odmiennym sposobem montażu. W tym przypadku mamy do czynienia ze śrubami, które są wsuwane bocznie do rowka profilowanego, co pozwala na ich zastosowanie nie tylko w nowych, ale także już istniejących konstrukcjach. Ten rodzaj śrub można rozpoznać po bardzo charakterystycznym wyglądzie, który nieco przypomina młotek. Łeb śruby młoteczkowej ma prostokątny lub kwadratowy kształt.

Co ciekawe, śruby młoteczkowe powstają z jednego kawałka stali. Najwyższej jakości śruby młoteczkowe oferuje np. hurtownia śrub i elementów metalowych Logis, która jest nie tylko dystrybutorem sprzedawanych śrub, ale także zajmuje się ich produkcją. Śruby młoteczkowe zbudowane są z łba i gwintowanego trzpienia. Różnią się pod względem m.in. średnicy i długości trzpienia, szerokości łba oraz wymiaru gwintu.

Jakie zastosowanie znajdują śruby młoteczkowe?

Specyficzna budowa śrub młoteczkowych pozwala na ich niestandardowe zastosowanie. Służą one m.in. podczas budowy maszyn, tworzenia mocnych złączy rusztowaniowych, a także skutecznego blokowania połączeń profilowych o różnym przeznaczeniu. Śruby młoteczkowe okazują się niezbędne podczas montażu szyn kotwowych, instalacji solarnych i instalacji fotowoltaicznych. Powszechnie stosowane są także m.in. w przemyśle stoczniowym. Dzięki odpowiedniej budowie oraz zastosowaniu najwyższej jakości materiałów śruby młoteczkowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Ich budowa umożliwia nie tylko łatwy montaż, ale także bezproblemowy demontaż elementów konstrukcji.

Dobrej jakości śruby muszą być zgodne z obowiązującymi normami jakości DIN, ISO czy PN/M. W przypadku śrub młoteczkowych najczęściej stosowane są śruby m.in. DIN 188 i DIN 261, które zostały zabezpieczone przed niszczącym działaniem korozji. Warto pamiętać, że jakość śrub ma ogromne znaczenie, gwarantując bezpieczeństwo, wysoką trwałość elementów łączeniowych oraz ich długą żywotność, dlatego warto zwrócić uwagę na zastosowane do produkcji śrub materiały oraz technologie, dzięki którym mogą one służyć przez długi czas, właściwie pełniąc swoją funkcję łącznika różnych elementów.