Implanty ślimakowe

Implanty ślimakowe narządu słuchu są dziś jedynym powszechnie stosowanym rodzajem implantów ludzkich zmysłów. Stosuje się je w sytuacjach, kiedy stosowanie tradycyjnych aparatów słuchowych nie przynosi już żadnych rezultatów, czyli u pacjentów z głębokim, obustronnym niedosłuchem odbiorczym. Implanty ślimakowe co prawda nie przywracają słuchu, ale przywracają zdolność odbierania dźwięków przez system słuchowy. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o implantach ślimakowych?

Budowa i zastosowanie implantów ślimakowych

Urządzenia te działają inaczej od aparatów słuchowych, których budowa pozwala na wzmocnienie odgłosów otoczenia. Implanty ślimakowe stosuje się w przypadku bardzo głębokich wad słuchu w uchu wewnętrznym, kiedy wada uniemożliwia prawidłowe przetwarzanie dźwięku na przesyłane dalej do mózgu impulsy elektryczne, nawet kiedy są one wzmocnione działaniem aparatu słuchowego.

Implanty ślimakowe częściowo rozwiązują ten problem. Są to zaawansowane urządzenia elektryczne, które składają się z dwóch elementów: części zewnętrznej, czyli przetwarzającego odgłosy dźwięków otoczenia procesora oraz części wewnętrznej w postaci wprowadzonych do ślimaka elektrod. Taka budowa pozwala na dostarczanie przetworzonego w impulsy elektryczne dźwięku bezpośrednio do zakończeń nerwu słuchowego.

Zalety stosowanie implantów ślimakowych

Implanty ślimakowe stosuje się nie tylko u chorych z bardzo zaawansowanymi wadami słuchu lub u takich, którzy stracili słuch w wyniku wypadku czy powikłań pochorobowych, ale również niemowląt i małych dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, terapeuta z Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie: „Wszczepienie implantów ślimakowych nie od razu powoduje, że pacjenci bez problemów są w stanie zrozumieć mowę i odróżniać od siebie dźwięki otoczenia. Do tego niezbędna jest dalsza terapia, w trakcie której rozwija się możliwości percepcji, zdolności lokalizacji słyszanych dźwięków, czy umiejętności śledzenia rozmowy w hałasie. U małych dzieci, które dopiero zaczynają poznawać zmysły, taka terapia daje szybciej oczekiwane rezultaty”.

Implantacja z czasem przynosi bardzo dobre rezultaty i pacjenci, którzy wcześniej stracili słuch po zakończeniu okresu przyzwyczajania się do nowego sposobu percepcji słuchu, mogą powrócić do swoich wcześniejszych przyzwyczajeń. Z kolei u małych dzieci, implanty ślimakowe umożliwiają uniknięcie zahamowania postępów w prawidłowym rozwoju i normalne życie.