Suszone figi, morele, daktyle, banany, kokos, żurawina, orzechy, migdały – można by tak wymieniać w nieskończoność. Nie od dziś cenimy sobie smak bakalii – są obecne w każdym aspekcie kuchni. Mają też wiele wartości odżywczych, przez co powinny stać się stałym punktem diety. Oto zestawienie najważniejszych wartości!

Orzechy wpływają pozytywnie na wszystko!

Jedzenie orzechów dostarczy Ci ogromnej dawki energii. Zawierają specjalną substancję l-argininę, która odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawiają pracę serca i układu naczyniowego. Są także bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone, które posiadają zdolność zapobieganiu zakrzepom krwi – regulują poziom cholesterolu we krwi. Powinny być spożywane przez osoby chore na serce oraz te narażone na miażdżycę i cukrzycę.

Kobiety w ciąży powinny spożywać orzechy przez zawarty w nich kwas foliowy. Reguluje on rozwój płodu. Kwas foliowy przyda się także uczniom i studentom, bowiem poprawia pamięć i koncentrację.

Z kolei osoby mające problem z niedoborem składników mineralnych mogą je nadrobić poprzez regularne jedzenie orzechów – zawierają m.in. potas, żelazo, cynk, wapń, miedź fosfor oraz magnez. Wegetarianie oraz weganie również powinni po nie sięgać ze względu na dużą zawartość białka.

Najwięcej błonnika znajdziemy w figach. Dzięki temu regulują one pracę układu trawiennego i likwidują zaparcia. Mają też dużo cynku – a on z kolei wpływa na poprawienie działania układu hormonalnego.

Warto zwrócić uwagę również na morele – mają w sobie dużo żelazu, które wspomaga odchudzanie i reguluje ciśnienie krwi.

Z kolei śliwki wspomagają układ pokarmowy – regulują przebieg procesu trawienia. Mają właściwości oczyszczające, a nawet przeczyszczające. Dodatkowe ze względu na zawartość składników mineralnych – żelaza, beta-karotenu i witaminy C i E mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych.

Ostatnim w zestawieniu, lecz nie ostatnim wartym uwagi owocem jest żurawina – spożywanie suszonej żurawiny wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie. Zmniejszają one ryzyko chorób serca. Mają w sobie specjalne przeciwutleniacze, które regulują pracę wielu organów – żołądka, wątroby, serca. Zapobiegają też występowaniu zapalenia pęcherza i infekcjom dróg moczowych.

1024px-dry_fruit

Macie ochotę na pyszne dania z bakaliami?

Oprócz różnego rodzaju ciast możecie je użyć w sosach – sos orzechowy jest bardzo popularny między innymi w Azji. Fantastycznie smakują w także w sosach. Można też po prostu wrzucić je do owsianki lub jogurtu. Szukacie więcej zagranicznych przepisów – grecka baklawa mieszanka przepysznych bakalii i miodu – idealny deser na chłodne i ponure dni. To świetna przekąska do racy oraz w podróży!