gzymsy nadokienne

Sztukateria elewacyjna może tak naprawdę całkowicie odmienić wygląd budynku. W praktyce, na sztukaterię składają się bardzo różne elementy, które wykonuje się z takich materiałów jak gips czy styropian i które przykleja się do elewacji budynku po to, aby nadać mu pożądany charakter. Jaki efekt można osiągnąć stosując sztukaterię i kiedy sprawdzi się ona najlepiej?

Dom, willa, zabytkowa kamienica- tworzymy budynek z klasą i o ciekawej formie architektonicznej

Sztukateria elewacyjna sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy, aby budynek posiadał konkretny, pożądany przez nas styl. Może to być właśnie styl klasyczny z dużą ilością zawijasów, dekoracji i ozdobnych detali. Poprzez sztukaterię można w prosty sposób zmienić wygląd budynku i go upiększyć zachowując styl, klasę i dobry smak. Zwykły budynek może stać się budynkiem stylizowanym na dworek lub też willę. Jest to więc rozwiązanie dla estetów i ludzi, którzy zwracają uwagę na szczegóły w postaci ozdobnych detali na bryle budynku.

Gzyms o dużych walorach estetycznych

Wśród sztukaterii elewacyjnej znajdziemy specjalne gzymsy nadokienne, które zawsze w historii były traktowane w sposób wyjątkowy- właściciele budynków zatrudniali artystów, aby ci w specjalny sposób dekorowali właśnie ten element elewacji. Nadrzędną funkcją gzymsu jest ochrona budynku przed wodą deszczową- nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby funkcję tę pełnił gzyms o wyszukanej, ciekawej stylistyce.

Estetyczne wykończenie okien

Specjalna sztukateria elewacyjna może również zdobić okna. W tym celu można dobrać odpowiednie listwy przyokienne. Lista ma za zadanie zabezpieczyć połączenie pomiędzy tynkiem, a samymi oknami- może jednak posiadać różnego rodzaju wzory lub też może zaskakiwać swoją formą poprzez dekoracyjne żłobienia. Ciekawy efekt wizualny to jedno, co istotne, listwy pozwalają na stworzenie dylatacji, czyli przestrzeni, w której okno może swobodnie pracować będąc osadzone w tynku. Zastosowanie ozdobnej listwy pozwala także zamaskować fakt, że być może nie z każdej strony odległość okna od tynku jest taka sama.

Efektowne ukrycie karniszy

Sztukateria znajduje także szerokie zastosowanie we wnętrzach budynku, można ją zastosować na przykład jako maskownice karniszy. Rozwiązanie to w szczególności sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy zamontować w oknie karnisz szynowy- może on wystąpić zarówno w wersji montowanej na suficie co i na ścianie z wykorzystaniem dodatkowych wsporników. Szyna zostaje zgrabnie ukryta, a pomieszczenie zyskuje dodatkowy, bardzo ozdobny detal, który podkreśli jego niepowtarzalny charakter.