blachodachówki

Dachy kryte blachodachówką są coraz bardziej popularne, ze względu na liczne zalety tego materiału oraz jego atrakcyjną cenę. Blachodachówki stanowią znacznie mniej kłopotliwą alternatywę dla droższych i wymagających bardziej skomplikowanych prac montażowych dachów krytych dachówką ceramiczną. Co ważne wygląd blachodachówki, zwłaszcza wariantów z posypką niewiele ustępuje dachom krytym łupkiem, gontem czy dachówką.

Charakterystyka blachodachówki

Wybór pokrycia dachowego musi uwzględniać zarówno jego estetykę, jak i cechy użytkowe. Bardzo istotna jest również cena oraz zakres prac niezbędnych do jego ułożenia. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć są blachodachówki, które są znakomitym połączeniem atrakcyjnego wyglądu, wysokiej wytrzymałości oraz korzystnej ceny, a także niezbyt skomplikowanej techniki montażu. Do wielkich zalet blachodachówek należy zaliczyć również bardzo szeroką paletę kolorystyczną, różne kształty i wykończenia, które mogą naśladować zarówno tradycyjne dachówki ceramiczne, jak i łupek lub gont drewniany, a także przybierać bardziej nowoczesne formy – tłumaczy specjalista z firmy Dachlux, która zajmuje się pokryciami dachowymi.

Używanie blachodachówki to dobry pomysł, ze względu na jej dobre właściwości użytkowe i łatwy montaż. Więźba dachu pokrytego tym materiałem nie musi być dodatkowo wzmacniana, a cała konstrukcja jest lekka. Blacha jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, a jej wytrzymałość jest stosunkowo wysoka. Za sprawą przetłoczeń blacha jest sztywna, a nakładane na nią powłoki zabezpieczające sprawiają, że w zależności od konkretnego producenta trwałość blachodachówki może sięgać kilkudziesięciu lat.

Rodzaje i budowa blachodachówki

Bardzo ważną cechą blachodachówki jest jej wytrzymałość, która jest pochodną konstrukcji tego materiału. Do produkcji blachodachówek jest używana blacha, której grubość stanowi kompromis między zapewnieniem możliwie małej masy a odpowiednią sztywnością. Arkusz blachy to rdzeń pokrycia, który jest uzupełniany rozmaitymi dodatkami. Najważniejszym jest warstwa cynku lub alucynku, która ma za zadanie uniemożliwiać korozję użytej stali. Rdzeń może być jednak również zrobiony z blachy aluminiowej. Jako dodatkowe zabezpieczenie nakładana jest również powłoka z tworzywa sztucznego, które ma chronić blachę nie tylko przed wpływem czynników atmosferycznych, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Blachodachówka może być również pokryta warstwą lakieru, który nadaje jej wybraną barwę, jak również jest kolejnym elementem zabezpieczającym.

Wśród różnych rodzajów blachodachówek znajdują się również blachodachówki z posypką. W tym przypadku elementy blaszane są uzupełnione powłoką z drobnych elementów z rozdrobnionego naturalnego kruszywa mineralnego lub ceramicznego. Jest ono pokryte żywicą, która jednocześnie stanowi warstwę zespalającą posypkę z powierzchnią blachy i jest dodatkową powłoką zabezpieczającą. Blachodachówka z posypką jest bardziej atrakcyjna wizualnie, choć zarazem droższa. Warto jednak zauważyć, że dach wykonany z blachodachówki z posypką zyskuje nie tylko korzystniejszy wygląd, ale ma również lepsze właściwości akustyczne.