badanie wariograficzne

Wykrywacz kłamstw to fantastyczny wynalazek, który potrafi pomóc w odkryciu niewygodnej prawdy i zdemaskować nawet najbardziej wytrawnego manipulanta. Jak dokładnie działa to urządzenie? Jaka jest jego skuteczność i jak przygotować się do badania wariograficznego?

Jak działa wykrywacz kłamstw?

Wiele osób zastanawia się, jak w ogóle działa wykrywacz kłamstw? Wariograf został wynaleziony w 1921 roku przez amerykańskiego studenta medycyny – Johna Augustusa Larsona. Wariograf (inaczej poligraf) to urządzenie, które pokazuje, jak osoba poddana badaniu reaguje na dane pytania – odczytuje bodźce, wysyłane przez ciało. Kiedyś stosowano wariografy analogowe, dziś korzysta się z nowoczesnych, elektronicznych modeli.

Kłamstwo wywołuje u człowieka niepokój, psychiczny dyskomfort, często też lęk, wskutek czego wytwarza się adrenalina, rośnie ciśnienie krwi, zwiększa się tętno, a klatka piersiowa pracuje znacznie bardziej intensywnie, niż w normalnej sytuacji. Tak więc wykrywacz kłamstw rejestruje zmiany ciśnienia krwi, przewodnictwa skórnego i częstotliwość oddechu.

Jaka jest skuteczność wykrywacza kłamstw?

W zależności od różnych źródeł skuteczność wariografu wynosi od 80 do 98%. Natomiast za pomocą testów psychologicznych specjaliści są w stanie wykryć kłamstwo tylko na poziomie 65% – różnica jest więc znacząca. Współczesne komputerowe wariografy wykluczają też ryzyko ingerencji i manipulacji danymi ze strony człowieka, co miało miejsce w przeszłości. Mimo to, wyniki badań wariograficznych zgodnie z polskim prawem nie mogą decydować o werdykcie sądu.

Czy można oszukać wykrywacz kłamstw?

Czy można wpłynąć na wynik badania wykrywaczem kłamstw? Zdaniem części ekspertów istnieje taka możliwość. Osoby, które doskonale znają zasady działania wariografu i mają opanowaną do perfekcji zdolność kontrolowania emocji, są w stanie zamaskować swoje nieszczere reakcje, jednak to zdecydowana mniejszość.

Jak przygotować się do badania wykrywaczem kłamstw?

Aby móc poddać się badaniu wariograficznemu należy trzeźwym i wypoczętym (zmęczenie może zafałszować ostateczny wynik testu). Badany nie może również być pod wpływem jakichkolwiek leków, narkotyków i innych środków odurzających czy nawet energetycznych napojów. Samo badanie powinno odbyć się w spokojnym miejscu i kameralnej atmosferze, bez widowni czy świadków tak, aby osoba mogła w 100% skupić się na zadawanych pytaniach.

Jak długo trwa badanie wariograficzne?

Standardowe badanie wariograficzne składa się ze wstępnej rozmowy i kilku testów, każdy z nich zawiera od kilku do nawet kilkunastu pytań. Na koniec zadawane są tzw. pytania kontrolne, całość trwa od 2 do 2,5 godziny. W uzasadnionych przypadkach może zaistnieć konieczność powtórzenia badania.

Czy badanie wariograficzne jest drogie?

W Polsce z roku na rok rośnie liczba ośrodków oferujących badania wariograficzne. Ile trzeba zapłacić za sprawdzenie prawdomówności osoby, którą podejrzewamy o nieczyste intencje? Zwykle cena tego typu usługi wynosi od 800 do około 1500 złotych. Są to orientacyjne kwoty. Ostateczny koszt badania zależy tak naprawdę od danego przypadku.

Podsumowując, badanie wykrywaczem kłamstw to skuteczny, sprawdzony i dobry sposób na sprawdzenie prawdomówności przyjaciół, wierności męża lub żony, a także uczciwości pracowników, czy wiarygodności osób, które są podejrzane o naruszenie porządku prawnego.