Naturalna wydzielina z pochwy nie jest powodem do niepokoju. Ślady na bieliźnie, które zostawia świadczą, że jesteś zdrowa. Jeśli jej wygląd zaczyna jednak znacząco odbiegać od normy, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Tylko lekarz rozpozna przyczynę dolegliwości i zaleci skuteczne leczenie.

Nie zawsze jednakowa?

Właściwą wydzielinę z pochwy produkują gruczoły – ich pracę regulują hormony. Prawidłowy śluz nie ma zapachu i w każdej fazie cyklu wygląda nico inaczej. W pierwszej fazie wydzieliny jest niewiele. Możesz wtedy odczuwać suchość pochwy, ewentualnie na bieliźnie pojawi się nieznaczna ilości śluzu, podobnego do krochmalu. W fazie owulacji śluz zaczyna przypominać surowe białko jaja kurzego, a w fazie trzeciej staje się nieprzejrzysty i gęstszy.

Wydzielina z dróg rodnych, która wyraźnie zmienia się pod względem zapachu, koloru i ilości, powinna skłonić Cię do wizyty u ginekologa. Upławy świadczą często o rozwijającej się infekcji pochwy. Na podstawie ich barwy i konsystencji możesz spróbować ustalić rodzaj schorzenia.

Kiedy wydzielina z pochwy to już niepokojący sygnał?

Wydzielina biała, dość gęsta, która przypomina twarożek, to zwykle sygnał grzybiczego zakażenia pochwy. Pieniste upławy, które charakteryzują się szczególnie nieprzyjemną, intensywną wonią i przybierają barwę żółtozieloną, mogą wskazywać na rzęsistkowicę. Szare lub białe upławy, którym towarzyszy przykry „rybi” zapach, świadczą o bakteryjnym zakażeniu pochwy – tzw. waginozie.

Czasem upławy wodniste, żółte albo o zabarwieniu zielonkawym wskazują na zanikowe zapalenie pochwy. Nieprawidłowa wydzielina z narządów rodnych pojawia się też w wyniku obecności ciała obcego w pochwie lub jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem.

Nie zapominaj, że wszystkie nieprawidłowości w wyglądzie i zapachu wydzieliny z pochwy należy konsultować ze specjalistą. Długotrwałe, nieleczone infekcje intymne mogą przyczyniać się do rozwoju niebezpiecznych schorzeń narządów rodnych.

Ginekolog może ustalić przyczynę dolegliwości na podstawie samych upławów. Czasem pobiera się też wymaz z pochwy, który zostaje poddany ocenie mikroskopowej. Lekarz, po ustaleniu rodzaju stanu zapalnego pochwy, zaleca właściwe i bezpieczne leczenie.

Uciążliwe upławy – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli chcesz uniknąć kłopotliwej dolegliwości w przyszłości, zastosuj się do kilku prostych rad. Używaj płynów do higieny intymnej, które wyróżniają się neutralnym pH. Podczas kontaktów intymnych zabezpieczaj się przy pomocy prezerwatywy. Zrezygnuj z toaletowych papierów zapachowych. Jeżeli w trakcie krwawienia miesięcznego korzystasz z tamponów, nie zapominaj zmieniać ich jak najczęściej (nie rzadziej niż co 4 godziny). Do prania bielizny stosuj delikatne środki, najlepiej przeznaczone dla alergików. Noś wygodną bieliznę z bawełny, która pozwala ciału „oddychać”.

Kiedy uciążliwe stany zapalne i towarzyszące im upławy się pojawią – sięgnij po sprawdzony lek dostępny bez recepty z benzydaminą, z którego przygotowuje się roztwór do płukania pochwy lub przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające i miejscowo znieczulające. Preparat o takim składzie pomoże zmniejszyć nasilenie bólu, złagodzi pieczenie, swędzenie i obrzęki. Jeśli po kilku dniach stosowania leku nie zaobserwujesz poprawy, udaj się do swojego ginekologa. Pamiętaj, aby w takich wypadkach konsultować się z lekarzem ginekologiem!

 

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik