Miejsce parkingowe jest niezwykle istotną kwestią podczas projektowania domu jednorodzinnego. Często garaże łączone są z budynkiem mieszkalnym, ale też popularnym rozwiązaniem jest stawianie osobnego budynku dla samochodów. Jeśli posiadasz lub planujesz postawić własny garaż, musisz przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniej bramy – który model będzie najbardziej funkcjonalny i sprawdzi się w Twoim przypadku?

Bramy rozwieralne

Ten rodzaj bram garażowych zwany jest również skrzydłowym. Wynika to ze sposobu ich otwierania, który najbardziej przypomina dwuskrzydłowe drzwi. Prosta konstrukcja sprawia, że to rozwiązanie jest jednym z najtańszych, a jednocześnie najłatwiejszych w montażu. Bramy rozwieralne są najczęściej zalecane na podwórkach z długim podjazdem, ponieważ otwarte wrota zajmują sporo miejsca i w czasie parkowania mogłyby przeszkadzać na mniejszych przestrzeniach. Jest to więc również nieco kłopotliwy model, w szczególności zimą, kiedy spadnie śnieg – będziesz musiał odśnieżyć podjazd, zanim uda Ci się otworzyć bramę.

Bramy segmentowe

Popularniejszym modelem bram garażowych są bramy segmentowe. Podczas otwierania takiej bramy poszczególne segmenty, z których się składa, przesuwane są na prowadnicach i chowają się w górnej części ściany lub zawijając się na suficie. Sposób ten doceniany jest przez osoby posiadające bardzo mało miejsca na posesji lub garaż bezpośrednio przy ulicy, ponieważ takie drzwi nie wystają poza teren garażu podczas otwierania. Bramy segmentowe mogą być obsługiwane za pomocą napędu lub ręcznie, co pozwoli Ci na wybór bramy garażowej idealnie spełniającej Twoje oczekiwania. Ponadto cechują się doskonałą szczelnością i mogą być używane w garażach z ogrzewaniem.

Bramy uchylne

Jeden z najbardziej popularnych rodzajów bram. Brama garażowa tego typu, podobnie jak w przypadku segmentowych modeli, może być sterowana zdalnie, co ułatwia codzienne parkowanie. Podczas otwierania bramy jej dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu, a więc na podjazd – takie rozwiązanie nie będzie korzystne na niewielkich podjazdach, choć po złożeniu brama chowa się pod sufitem i nie zajmuje sporo miejsca. Jedynie w momencie jej otwierania wysunięcie skrzydła może być problematyczne. Konstrukcja tego typu jest wygodna w obsłudze nawet w przypadku bram bez napędu, ponieważ bramę lekko się podnosi oraz opuszcza.

Bramy rolowane

Ten rodzaj bram garażowych, choć niezwykle praktyczny, nie jest bardzo popularny, a to głównie dlatego, że nie wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Brama działa podobnie jak roleta okienna – zwija się i rozwija zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Zajmuje więc bardzo mało miejsca i nadaje się niemal do wszystkich typów garaży i podjazdów. Pozostawiają także wolną przestrzeń pod sufitem, gdyż nie wymagają mocowania prowadnic – miejsce to możesz zagospodarować na sprzęty sportowe, na przykład do przechowywania rowerów czy deski snowboardowej. Jednocześnie decydując się na bramę rolowaną, trzeba się jednak liczyć z dość wysokim kosztem jej kupna.