dystrybutorów pelletu

O wyborze opału powinniśmy pomyśleć już na etapie planowania, jaki chcemy zainstalować w naszym domu piec lub kocioł. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepszej jakości opał w swoim gatunku nie będzie dla nas tak wydajny, jakbyśmy tego oczekiwali, jeśli niewłaściwie dobierzemy do niego urządzenie grzewcze – i odwrotnie, nawet jeśli kupimy wysokiej klasy kocioł lub piec, ale będziemy zaopatrywać się w nieodpowiednie paliwo, koszty ogrzewania nie będą satysfakcjonujące. Warto stawiać na dobrej jakości ekologiczne paliwa, jak coraz popularniejszy ostatnio pellet i na kotły klasy 5, które spełniają wszystkie normy.

Wybór opału w kontekście gatunku – ekologia i wydajność w jednym

W Polsce wciąż większość pieców opalamy węglem kamiennym, jednak widocznie wzrasta nasza świadomość ekologiczna. Węgiel kamienny jest stosunkowo tani i wydajny, jednak przy jego spalaniu generujemy mnóstwo odpadów. Ze spalenia tony węgla kamiennego produkujemy 6-12 razy więcej popiołu niż ze spalenia tony pelletu. Pellet to granulat z trocin drzewnych bez dodatków lepiszcza, który charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną oraz niską zawartością popiołu. W związku z tym, że pellet jest w pełni naturalny, popiół powstały w procesie jego spalania może być wykorzystywany jako nawóz – jest ekologiczny. Ze spalania 1 tony pelletu otrzymujemy około 15-19 GJ energii, a więc niewiele mniej niż podczas spalania węgla kamiennego, tymczasem do naszego środowiska trafia znacznie mniej produktów ubocznych. To oczywiście nie tylko wspomniany popiół, ale też tlenek węgla, siarki, tlenek azotu i pył, który trafia do naszej atmosfery.

Wybór opału w kontekście jakości paliwa

Wiemy już, że powinniśmy stawiać na opał przyjazny środowisku – dla dobra naszego środowiska, a tym samym dla naszego własnego dobra. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Budmet Nocoń z Czeladzi, Polacy wciąż obawiają się, że pellet może się okazać materiałem trudno dostępnym. Nic bardziej mylnego. Rynek biopaliw rozwija się w Polsce bardzo prężnie, a producentów i dystrybutorów pelletu przybywa z roku na rok. A jak wybrać naprawdę dobry pellet? Czy w ogóle można wybrać pellet, który byłby zły? – Pellet tuż po wyprodukowaniu zawsze jest doskonałym materiałem opałowym (oczywiście pod warunkiem, że proces produkcji przebiegał sprawnie). Problem może pojawić się wyłącznie wtedy, gdy jest w niewłaściwy sposób pakowany i przechowywany w niewłaściwych warunkach lub niewłaściwie transportowany. Jeśli będziemy wybierać opał w postaci pelletu od sprawdzonych producentów i kupować go u sprawdzonych dystrybutorów, nie musimy się niczego obawiać. Stawiajmy na pellet o optymalnej średnicy (6,00 lub 8,00 mm) i długości (około 40,00 mm), o wilgotności nieprzekraczającej 6%, z deklarowaną gęstością nasypową powyżej 650 kg/m3 i wartością opałową powyżej 18300 kJ.