Zasięg na Instagramie

Popularność na Instagramie, czy to twórców indywidualnych czy firm, pozwala na budowanie silnej pozycji marki, również tej osobistej. Chcąc to osiągnąć, konieczne jest posiadanie zaangażowanego grona odbiorców, co można uczynić poprzez duże zasięgi. Co wpływa na zasięgi na Instagramie? Co i kiedy dodawać? Jak prowadzić profil? Sprawdźmy!

Zasięg na Instagramie – czym właściwie jest?

Budowanie strategii marketingowej dla social mediów to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Konkurencja jest ogromna, a odbiorcy mają swoje wymagania od kont, które obserwują. Cele prowadzenia profilu mogą być różne, ale w przypadku firm jest to po prostu docieranie do jak najszerszego grona odbiorców, budowanie rozpoznawalności i generowanie wyższej konwersji. Można to uczynić poprzez duże zasięgi, czyli docieranie ze swoimi komunikatami do wielu osób – stałych obserwatorów, ale też nowych, potencjalnych, którzy wkrótce staną się stałymi odbiorcami marki. Jak sprawić, że to nasze posty i relacje będą wyświetlane osobom spoza grona obserwujących, czyli jak budować zasięgi? Wskazówki znajdziesz poniżej!

5 elementów, które mają wpływ na zasięgi na Instagramie

1. Hashtagi

Instagram to medium, które silnie wykorzystuje moc hashtagów. Płotki ze słowami kluczowymi lub całymi frazami pozwalają na grupowanie treści, ale też ich łatwiejsze wyszukiwanie. Popularne hasztagi Instagrama warto wykorzystywać w sposób przemyślany – dostosowany do profilu marki i tego, co znajduje się na zdjęciach czy czego dotyczy post. Oprócz tego należy pamiętać, by odpowiednio żonglować oznaczeniami – do 10 takich powyżej 250k postów, do 10 tych od 100 do 250k postów i małymi, do 100k postów. Dzięki temu mamy szansę na lepsze docieranie do odbiorców i korzystniejszy zasięg.

2. Różnorodne formy publikacji

Instagram to nie tylko zdjęcia z opisem czy hashtagami. Narzędzie to daje teraz znacznie więcej możliwości! To między innymi InstaStories, IGTV, transmisje na żywo, wyróżnione relacje, przewodniki czy sklep. Im bardziej atrakcyjny będzie sposób prowadzenia konta, wyższa częstotliwość publikacji i większe zaangażowanie odbiorców, tym zasięgi naszego profilu na Instagramie będą lepsze.

3. Inicjowanie zaangażowania odbiorców

To klucz do sukcesu! To właśnie odbiorcy są Twoim stymulatorem wzrostu zasięgów. Im bardziej zaangażowane grono skupisz wokół swojego profilu, tym lepiej. Najlepiej, jeśli Twoi użytkownicy będą współtworzyć profil z Tobą i wchodzić w interakcje. Polubienia, komentarze, odpowiedzi na Instastories, zapisania, udostępnienia postów. Wszystko to sprawia, że algorytm Instagrama zaczyna traktować Twoje działania jako atrakcyjne, ciekawe i po prostu wartościowe. Wówczas chętniej prezentuje posty czy relacje osobom spoza grona obserwujących!

4. Wyczucie czasu

Czas udostępniania publikacji ma znaczenie dla zasięgów, o czym głośno mówią twórcy i eksperci Instagrama, a świadczą o tym również statystyki. Algorytm bawi się bowiem treściami, które pokazuje swoim użytkownikom i chronologia nie zawsze ma tutaj znaczenie. Niemniej nie można wskazać dni czy godzin, które są najskuteczniejsze, bowiem wiele zależy od branży i grupy odbiorców. Warto jednak testować różne opcje i wyciągać wnioski! Na pewno lepszym wyborem jest dodanie posta o porannej kawie w środku tygodnia między 7 a 10 niż w piątek po 18. Baw się tym i analizuj statystyki, a jak wyczujesz czas, to na pewno odnotujesz to w swoich zasięgach!

5. Przestrzeganie zasad

Ta kwestia powinna właściwie być wymieniona jako pierwsza. Tylko twórcy, którzy trzymają się zasad, mogą liczyć na trwałe i dobre zasięgi. Nie należy publikować treści, które są niezgodne z regulaminem, ale też np. konieczne jest oznaczanie współprac. Nieprzestrzeganie reguł raz czy drugi może zostać puszczone płazem, ale w końcu będzie miało swoje konsekwencje w postaci gorszych zasięgów czy nawet zbanowania konta!

Chcesz wiedzieć więcej? Na przykład jakie powinno wyglądać prowadzenie Social Media albo jak dobierać influencerów do kampanii? Odwiedź kopalnię wiedzy na stronie agencji marketingowej Tears Of Joy!