Witamina K

Witamina K, zwana także witaminą koagulacji, odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie, wśród których wyróżnić należy przede wszystkim homeostazę wapnia oraz wpływ na krzepniecie krwi. Oprócz tego, że działa dobroczynnie na układ naczyniowy, wspiera też funkcjonowanie układu kostnego, biorąc udział w mineralizacji kości.

W skład grupy witaminy K wchodzą witaminy K1, K2, K3 i K4. Pierwsze dwie są związkami naturalnymi – K1 znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach, natomiast K2 w bakteriach umiejscowionych w jelitach. Pozostałe dwa związki uważa się za toksyczne i raczej nie uzupełnia się już nimi niedoborów witaminy K w organizmie.

Zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 1 mg u dziecka i 4 mg u osoby dorosłej na dobę. Jeśli zaczyna jej brakować, mogą pojawiać się problemy z krzepliwością krwi. Stany zapalne, krwawienia i biegunki to jedne z objawów niedoboru. Naczynia krwionośne czasami tracą swoją elastyczność, co prowadzi do występowania zwapnień, krwawienia z dziąseł, skłonności do tworzenia się siniaków. Syntetyzowane w osteoblastach białko osteokalcyna, traci swoją prawidłową aktywność, dlatego dochodzi do problemów z wiązaniem białka w kościach.

Na jej deficyt ma wpływ przede wszystkim nieodpowiednia dieta oraz przebyte choroby, połączone z przyjmowaniem różnych leków m.in. antybiotyków.

Warto więc zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie, jeśli chcesz mieć zdrowe kości, dobrą krzepliwość krwi, mniejsze stężenie złego cholesterolu LDL oraz zdrowsze tętnice. Witamina K znajduje się w warzywach zielonych, także w soi, pomidorach, orzechach pistacjowych, młodej cebuli, jajach, serze, wątróbce oraz owocach takich jak m.in.: awokado, brzoskwinie czy truskawki.