podręczniki do nauki języków obcych

W dzisiejszych czasach sposobów na naukę języków obcych jest mnóstwo. Możemy korzystać ze szkół językowych, indywidualnych korepetycji czy programów komputerowych. Wiele osób preferuje jednak samodzielną naukę. Tę z kolei umożliwiają chociażby podręczniki, które kupimy w dobrych księgarniach stacjonarnych i internetowych. W poniższym artykule spróbujemy udowodnić, że języków obcych warto uczyć się także z książek!

Czy warto uczyć się języków obcych z książek?

O ile w przypadku dzieci trudno mówić o samodzielnej nauce języków, o tyle w przypadku dorosłych jest to zjawisko spotykane dość często. Nic w tym dziwnego – codzienne obowiązki zawodowe i domowe sprawiają, że trudno jest pogodzić terminy zajęć z godzinami, które odpowiadają nam na naukę. Faktem jest, iż do samodzielnej nauki w domu niezbędna jest solidna motywacja i dyscyplina, ale nie oznacza to, że efektywna nauka języków obcych nie jest możliwa. Jeśli nie mamy innej opcji, zdecydowanie warto uczyć się języków obcych z książek w domowym zaciszu. Decydując się na naukę z podręczników samodzielnie ustalamy sobie „program zajęć” oraz ich częstotliwość. Zanim jednak rozpoczniemy swoje nauczanie, powinniśmy wybrać odpowiednie podręczniki. Znajdziemy je chociażby w Arkadach – księgarni internetowej, dzięki której bez wychodzenia z domu możemy wyposażyć się w niezbędny materiał dydaktyczny.

Jak uczyć się języków obcych z podręcznika?

Gdy wybierzemy już odpowiadający nam materiał dydaktyczny, warto go przejrzeć i zaplanować sobie harmonogram lekcji. Warto, aby podręcznik do nauki był dwujęzyczny, czyli posiadał treści w języku obcym, ale również polskie odpowiedniki. Aby nauka była efektywna, powinna być regularna i nie powinna zawierać większych przerw. Pamiętaj, że Twoje lekcje nie muszą być długie – wystarczy poświęcić dziennie ok. 20 minut na intensywną naukę – ludzki mózg właśnie przez taki czas jest w stanie maksymalnie się skupić i pracować na największych obrotach. Nie szukaj wymówek i nie odkładaj zaplanowanych wcześniej lekcji, ponieważ oddali Cię to od celu, który wcześniej sobie obrałeś. Nie musisz przerabiać podręcznika „od deski do deski” – możesz wybrać tematy, które interesują Cię najbardziej. Podczas samodzielnej nauki to Ty decydujesz, czego chcesz się nauczyć. Warto również rozszerzać słownictwo, korzystając z dodatkowych materiałów.

Nie tylko podręcznik

Mimo, iż podręczniki do nauki języków obcych dają bardzo solidne podstawy do dalszego szlifowania swoich umiejętności, warto również korzystać z dodatkowych sposobów na przyswajanie wiedzy lingwistycznej, które bez problemu możemy wdrażać w codziennym życiu. Bardzo istotnym elementem jest nie tylko czytanie, ale również słuchanie i oczywiście – mówienie w obcym języku. Do słuchania mogą nam posłużyć chociażby zagraniczne piosenki czy seriale. Dzięki serwisom streamingowym mamy dostęp do wielu seriali i filmów w wielu językach, nie tylko w angielskim. Warto również czytać prasę w oryginalnym języku czy słuchać radia. Aby przełamać barierę językową, należy jak najwięcej mówić – nawet, jeśli początkowe konwersacje będą zawierać błędy, nie należy się tym zrażać.