USG piersi to jedno z ważniejszych badań, uznawanych za podstawę profilaktyki raka piersi. Powinno  być wykonywane regularnie, zwłaszcza przez kobiety po 30 roku życia.

USG piersi to jedno z ważniejszych badań, uznawanych za podstawę profilaktyki raka piersi. Powinno być wykonywane regularnie, zwłaszcza przez kobiety po 30 roku życia.

USG piersi: charakterystyka badania

USG piersi można wykonać w wielu przychodniach w Warszawie. Polega ono na kompleksowym badaniu gruczołów sutkowych za pomocą ultrasonografu wykorzystującego ultradźwięki. Jest to badanie bezbolesne dla pacjentki. Pomaga wykrywać zmiany nowotworowe w piersiach na bardzo wczesnym etapie, który daje szanse na pełne wyleczenie guza. Badanie USG piersi może być przeprowadzone w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jednak najlepsze wyniki daje pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu. Jeżeli posiadasz wyniki wcześniejszych badań USG, warto zabrać je ze sobą i pokazać lekarzowi przed przystąpieniem do badania.

Kiedy warto wykonać USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi warto wykonywać profilaktycznie. Jest ono szczególnie ważne dla kobiet po 30 roku życia, które ze względu na wiek są bardziej narażone na występowanie nowotworów gruczołu sutkowego. Dodatkowymi wskazaniami do wykonania badania USG są z pewnością ból piersi lub wyczuwalne pod palcami guzki, grudki i zgrubienia. Objawem, przy którym wykonuje się badanie, jest także zaobserwowanie nieprawidłowej wydzieliny z brodawki sutkowej. USG piersi powinny wykonywać także kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą a także te, u których podczas wcześniejszych badań wykryto łagodne zmiany nowotworowe, lub których wywiad lekarski wskazuje na zwiększone niebezpieczeństwo występowania raka piersi, np. jego występowanie u matki, babki lub innych kobiet blisko spokrewnionych z pacjentką.

Jak przebiega badanie?

USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym i z reguły nie wymaga specjalnych przygotowań po stronie pacjentki. W dobrych gabinetach lekarskich w Warszawie, takich jak Specjalistyczne Centrum Medyczne ADAD, badanie jest poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim. Warto przygotować się do odpowiedzi na pytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, ciąże oraz karmienie piersią, a także o przyjmowane leki hormonalne. Lekarz prawdopodobnie zapyta także o to, czy przeszłaś jakieś operacje piersi, po których mogły zostać blizny zaciemniające obraz USG, czy w Twojej rodzinie ktokolwiek chorował już na nowotwór piersi, a także o to, kiedy po raz ostatni przechodziłaś badanie ultrasonograficzne gruczołu sutkowego. Podczas samego badania pacjentka jest proszona o zdjęcie biustonosza, a następnie o położenie się na leżance. Lekarz smaruje piersi specjalnym żelem ułatwiającym przenikanie ultradźwięków, a następnie przesuwa głowicę ultrasonografu po ich powierzchni, zmieniając kąt nachylenia. Podczas badania lekarz sprawdza także doły pachowe pod kątem powiększonych węzłów chłonnych.

USG piersi to badanie profilaktyczne, które pozwala na bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych. Regularnie powtarzane pozwala wykryć torbiele i guzy nowotworowe już o wielkości 5 milimetrów, dając tym samym duże szanse na zupełne wyleczenie.