uchwyty spawalnicze

Uchwyt spawalniczy jest podstawowym elementem wyposażenia każdego spawacza. Jako narzędzie bezpośrednio wykorzystywane przy wykonywaniu złączy, powinien być dobrany tak, aby nie tylko umożliwiał precyzyjne wykonanie zadania. Musi też być dopasowany do metody spawania oraz komfortowy dla użytkownika. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, wybierając ten produkt?

Uchwyt spawalniczy a metoda spawania

Pierwszym i zapewne najważniejszym kryterium wyboru uchwytu spawalniczego jest metoda spawania, do której będzie wykorzystany. Wynika to z faktu, że spawanie TIG i MIG/MAG różnią się techniką łączenia metali. W metodzie TIG stosuje się nietopliwą wolframową elektrodę, która za pośrednictwem łuku elektrycznego roztapia łączone materiały lub materiał dodatkowy. Z kolei w metodzie MIG/MAG materiałem topliwym jest drut o określonej średnicy, podawany przez uchwyt. Ponieważ średnica tego drutu jest istotna dla typu wykonywanej spoiny, parametry podajnika są jednym z kryteriów wyboru uchwytu. Wśród ogólnych kryteriów, którymi warto się kierować, znajdują się takie cechy jak:

  • jakość wykonania uchwytu,
  • ergonomiczny kształt, który nie powoduje zmęczenia dłoni przy dłuższej pracy,
  • typ chłodzenia gazem lub cieczą (w obu metodach spawania stosuje się dwa typy chłodzenia),
  • zabezpieczenia,
  • uniwersalne złącza Euro,
  • elastyczność kabli, która pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc,
  • dostępność części zamiennych.

Uchwyty spawalnicze a parametry techniczne

Poza cechami ogólnymi, które dotyczą nie tylko wszystkich produktów spawalniczych, ale również innych akcesoriów i narzędzie wykorzystywanych w pracy, każdy z uchwytów wyróżnia się też indywidualnymi parametrami, na które warto zwracać uwagę przy wyborze. W ofercie firmy spawaj.eu można znaleźć uchwyty do spawania metodą TIG oraz MIG/MAG w wielu wariantach dostosowane do zasilania prądem stałym lub zmiennym. Wśród parametrów technicznych, które są istotne w przypadku uchwytów TIG, można zaliczyć:

  • obciążalność prądową w cyklu pracy (AC, DC)
  • zakres średnic elektrod / długość elektrody
  • rodzaj chłodzenia (gazem osłonowym
  • natężenie przepływu gazu ochronnego.

Z kolei uchwyty do spawarek MIG/MAG charakteryzują podobne parametry za wyjątkiem zakresu średnic elektrod, które w ich przypadku zastępuje średnica drutu elektrodowego. Wszystkie wymienione cechy techniczne mają znaczenie zarówno dla jakości pracy, jak i jej rodzaju oraz mocy urządzenia spawalniczego, do którego są przeznaczone. Niewłaściwe dopasowanie obu elementów powoduje ograniczenie wydajności spawarki poniżej jej możliwości. Do lekkiego spawania są zalecane modele przystosowane do obciążenia prądowego powyżej 200 A. Zazwyczaj są one wyposażone w podajnik drutu o średnicy od 0,6 mm do 1,2 mm.

Przy cięższych pracach warto stosować uchwyty spawalnicze chłodzone cieczą, których obciążalność wynosi 300 A. Do rzadziej stosowanych zaliczają się przemysłowe uchwyty, umożliwiające spawanie prądem do 450A w rzadko spotykanym, 100% cyklu pracy. Są one wyposażone w podajnik drutu o średnicy od 0,8 mm do nawet 2,4 mm. Do migomatów można też wybierać uchwyty specjalne – z giętkim palnikiem, obrotowe czy z odciągiem gazów.