szpachelka

Szpachelka to proste, ale niezwykle potrzebne narzędzie, które sprawdzi się podczas wielu prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Za jej pomocą możesz układać tynki i inne zaprawy, rozprowadzać fugi oraz wykonywać inne niezbędne prace. Zobacz, jak wybrać odpowiedni model szpachelki.

Do czego służy szpachelka?

Szpachelka to bardzo proste narzędzie, składające się w klasycznej wersji z trzonka oraz blaszki. Służy ona przede wszystkim do rozprowadzania różnych zapraw np. do układania tynków. Sprawdza się jednak również podczas prac glazurniczych, malarskich, a nawet tapicerskich.

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tego narzędzia. Jedne szpachelki są bardzo uniwersalne i sprawdzą się przy większości standardowych prac remontowo-budowlanych. Inne z kolei przeznaczone są do pracy na specyficznych materiałach czy w konkretnych, trudno dostępnych miejscach.

Z jakich materiałów wykonana jest szpachelka?

Tradycyjna szpachelka wykonana jest z drewna (trzonek) oraz stalowej blachy. W sklepach znajdziesz jednak także wiele innych modeli o specjalnym przeznaczeniu.

Większość szpachelek posiada blachę ze stali nierdzewnej. Pamiętaj, że poszczególne modele mogą różnić się między sobą jakością, wpływającą m.in. na odporność na działanie utleniaczy. Wybieraj markowe, odporne na korozję szpachelki — zwłaszcza w przypadku prac np. z gipsem, który ma silne działanie korodujące.

Szpachle do silikonu często wykonywane są z tworzywa, dzięki czemu łatwo je wyczyścić, a sama praca jest bardziej komfortowa. Ich zaletą jest również niska cena, natomiast wadą niska wytrzymałość. Szpachle malarskie przypominają wykonane z plastiku prostokąty. Ich krawędzie są ząbkowane.

Ważną kwestią jest rodzaj połączenia stosowanego między rękojeścią a blaszką szpachelki — w dużej mierze decyduje o jej wytrzymałości. Najlepszym wyborem będą trwałe szpachelki nitowane. Tańsze, ale mniej wytrzymałe, są szpachelki wbijane lub zalewane tworzywem.

Szpachelki o różnym kształcie

W zależności od swojego przeznaczenia szpachelki mogą mieć zróżnicowany kształt. Uniwersalna szpachelka budowlana ma kształt zbliżony do trójkąta i jest dość mocno elastyczna, o gładkim rancie.

Charakterystyczne dwie zamocowane prostopadle do siebie blaszki posiada szpachelka kątowa. Występuje ona w dwóch wersjach: do kątów zewnętrznych lub wewnętrznych.

Wyjątkowo niewielka jest szpachelka do silikonów, ze względu na wymaganą przy ich nakładaniu precyzję. Natomiast szpachelka do fug wyróżnia się spora grubością i niską elastycznością. Na rynku znajdziesz też szpachelki trapezowe czy płaską szpachelkę japońską, pozbawioną klasycznej rękojeści — służy ona m.in. do nakładania tynków dekoracyjnych czy farb do efektów specjalnych.

Zwróć uwagę na wielkość i uchwyt

Wybierając szpachelkę, nie zapomnij o dopasowaniu jej wielkości do powierzchni roboczej, na jakiej zamierzasz pracować. Do gipsowania niewielkich otworów wystarczy Ci narzędzie mające ok. 40 mm; w przypadku większych powierzchni warto sięgnąć po szpachelkę o szerokości 100 mm lub większej.

Istotną kwestią jest także rodzaj uchwytu. Szpachelka z solidnym, miękkim i jednocześnie ergonomicznym uchwytem to znacznie większy komfort pracy.