Osiągnięcie wyznaczonych celów może okazać się niemałym problemem w dobie dynamicznych zmian i nasycenia rynku. Odpowiednie zaplecze w postaci zespołu zgranych specjalistów daje silną podstawę, może jednak okazać się niewystarczające. W pewnym momencie okazuje się, że bez odpowiedniego obycia rynkowego i odpowiednich znajomości nie jesteśmy w stanie ruszyć dalej. Czy budowanie sieci kontaktów jest wstanie nam wymiernie pomóc?

W dobie Internetu i postępującego rozwoju technologii mobilnych dużo łatwiej znaleźć odpowiednich partnerów do współpracy i rozwoju, niż jeszcze parę lat temu. Komunikatory, aplikacje mobilne i media społecznościowe (LinkedIn, Twitteter) zastąpiły długotrwałe podróży do zakładów rozsianych po całym kraju i za granicą. Oprócz oszczędności czasu, zyskujemy mocno sprecyzowane, mocno interesujące nas informacji, a wszystko bez ruszania się z fotela.

Jednak kontakt na odległość ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim zaufania i pewnego poziomu informacji nie uzyskamy bez wytworzenia osobistej relacji. Nowe formy komunikacji opierają się w głównej mierze o kontakt wymienny (informacja za informację, usługa za usługę). Znalezienie odpowiedniego partnera w biznesie to jednak coś więcej. Największe sukcesy firm, to nowa jakość wytworzona w synergicznej relacji opartej o zaufanie, profesjonalizm i ciągły rozwój.

W Polsce szczególnie prężnie, jeżeli chodzi o budowanie kontaktów, działa sektor startupowy, w którym przedstawiciele perspektywicznych projektów szukają nowych kierunków ekspansji. Jednak tak jak większość prób konsolidacji branży, kończą się one na półformalnych relacjach, skupionych na swoim własnym biznesie.

Przywołując dla kontrastu, na świecie funkcjonują grupy, których celem jest dynamiczny i równomierny rozwój wszystkich członków. Jednym z przykładów BNI, międzynarodowa sieć biznesowa, skupiająca przedsiębiorców z całego świata. Lokalne, jak  i międzykontynentalne grupy, dbają o równomierny rozwój i poszerzenie efektywnej sieci kontaktów w długofalowej perspektywie.

Zaletą tego typu spotkań jest skupienie na wspólnym celu. Regularność, jak i wpływ grupy na podnoszenie osobistych kwalifikacji, procentuje zacieśnieniem więzi biznesowych, prowadzących do nowych działań rynkowych i inwestycji. Wymiana know-how oraz rekomendacja usług i specjalistów, bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia zysków i obrotów uczestników spotkań. Aktywne uczestnictwo, daje możliwość wyróżnienia się i zbudowania silnej, osobistej marki, co może przełożyć się efektywność rynkowych działań.