„Brak stresu to śmierć” – tak napisał twórca teorii stresu Hans Selye, XX wieczny lekarz, który badaniom stresu poświęcił całe swoje życie. Co jednak z tego wynika?

„Brak stresu to śmierć” – tak napisał twórca teorii stresu Hans Selye, XX wieczny lekarz, który badaniom stresu poświęcił całe swoje życie. Selye też jako pierwszy postawił hipotezę, że źródłem wielu chorób somatycznych (nazwanych później psychosomatycznymi) jest negatywny stres.

Dzisiaj wielu badaczy uważa, że wszystkie choroby mają swój początek w stresie. Jako psychoterapeuta i trener biznesu widzę ogromne znaczenie tego zjawiska w życiu moich Klientów.

I tak w pracy psychoterapeuty: przewlekły lub silny stres jest przyczyną zaburzeń nerwicowych (a w skrajnej postaci psychoz), różnego rodzaju chorób psychosomatycznych – nadciśnienie, bóle głowy, zawały serca, astma, nerwobóle (wymieniając najbardziej popularne).

W pracy trenera biznesu: radzenie sobie ze stresem przez handlowców i  managerów jest podstawą ich pracy. Pracownicy Ci jak wiadomo są bardzo narażeni na stres, a brak radzenia sobie z nim jest przyczyną ich porażek negocjacyjnych, nieudanych (nieprzekonujących) prezentacji, nieumiejętności w zarządzaniu ludźmi i wreszcie prowadzi do wypalenia zawodowego.

stres

Ale stres może być też (wbrew obiegowej wiedzy) zjawiskiem pozytywnym, gdyż powoduje, że wstajemy z łóżka i jesteśmy zmotywowani do realizacji celów życiowych. Byleby nie był za duży i bylebyśmy stosowali efektywne metody radzenia sobie ze stresem. A niestety większość metod wybieranych przez nas jest negatywna. A dlaczego? Bo jest prostsza i natychmiastowo działa.

Zacznijmy więc od metod nieefektywnych radzenia sobie z negatywnym stresem. Są wszechobecne:
1. Nadmierne korzystanie z Internetu i TV – bez realizacji określonych celów (np. zainteresowań) – to dotyka w dużej mierze nasze dzieci, żyjące bardzo często w świecie wirtualnym i nieradzące sobie przez to w rzeczywistości
2. Nadmierne picie alkoholu – codziennie (np. wieczorem po całym dniu pracy), co weekend (alkoholizm weekendowy rozpowszechniony wśród managerów); może to prowadzić do uzależnienia, które powoduje sprowadzenie całego życia do alkoholu (stąd alko – holizm); zjawisko to niestety znacząco narasta we współczesnym świecie

3. Papierosy, narkotyki – zjawiska, które docelowo prowadzą do śmierci

stres

4. Nadmierne używanie środków przeciwbólowych i psychotropowych – grupa tych leków jest najczęściej sprzedawana w aptekach na całym świecie

5. Sex – bez miłości, dla odreagowania, tylko dla przyjemności, prowadzący do negatywnych zjawisk takich m.in. jak samotność, choroby (weneryczne, AIDS), seksoholizm

6. Hazard – prowadzi do uzależnienia, a tym samym do problemów finansowych

7. Nadmierne zakupy – nieraz przeradza się w zakupoholizm i także prowadzi często do zadłużania się

8. Objadanie się – szczególnie wieczorne i nocne, jako zadośćuczynienie za cały dzień stresów

9. Agresja – czyli przerzucanie swoich problemów najczęściej na najbliższych, co niszczy związki i psychikę dzieci
Pozostaje zatem pytanie jak efektywnie radzić sobie ze stresem? Macie własne, sprawdzone strategie oraz działania? Jeśli tak, podzielcie się nimi!

Więcej ciekawych treści na stornie:
Psychoterapia-Drzwi.pl – Ośrodek psychoterapii