agencji pracy Beetsma
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, społeczna odpowiedzialność biznesu, oznaczana jest skrótem CSR od angielskiego corporate social responsibility. Według koncepcji CSR odpowiedzialność organizacji biznesowych, przedsiębiorstw, to nie tylko spełnianie określonych wymogów prawnych i formalnych, ale także zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie. Jakie korzyści strategia przynosi pracownikom i firmie?

Koncepcja CSR i korzyści dla firmy

Niemal w każdym materiale przygotowywanym na temat strategii CSR znajdziemy podobne tezy, które przekonują o słuszności tej koncepcji. Firmy nie powinny skupiać się ślepo na kreowaniu zysków – ważne jest dbanie o pracowników i otoczenie. Konkurencja na rynku jest duża. Choć często możemy spotkać się z teoriami, że w Polsce trudno jest znaleźć etat, w niektórych branżach bardzo widoczny jest niedobór pracowników – dotyczy to chociażby budownictwa. Nie bez powodu w polskich firmach budowlanych zatrudniamy coraz więcej sąsiadów zza wschodniej granicy. Jeśli firma nie będzie odpowiednio dbać o swój personel, zwyczajnie zwiększa się prawdopodobieństwo, że pracownicy zaczną szukać pracy w innym miejscu, nie tylko w naszym kraju. Jesteśmy coraz bardziej otwarci, nie boimy się zmieniać miejsca zamieszkania, a wybór pracy w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii od dawna nikogo nie dziwi. Przedsiębiorstwa, które stosują koncepcję CSR, poprawiają swoją reputację, przyciągając tym samym ludzi pracowitych, ambitnych, utalentowanych. To z kolei przynosi zyski, jednak nie „cięciem kosztów”, obniżaniem stawek, dokładaniem nadgodzin, a mądrą strategią.

Konkretne korzyści dla pracowników

O korzyściach stosowania strategii CSR dla pracowników najlepiej opowiedzieć obrazowo. Każdy z pewnością słyszał o firmach, które próbują zwiększać swoje zyski poprzez wspomniane już cięcie kosztów, czy wyzysk pracowników – takie rzeczy powinno się nazywać po imieniu. Wystarczy zerknąć na przykład na popularny program telewizyjny, którego koncepcją jest ratowanie upadających restauracji. Restaurator wykorzystuje produkty niskiej jakości, bo są tanie, przestarzały sprzęt, bo zakup nowych to dodatkowe koszty, personel nie jest odpowiednio przygotowany do wykonywania swoich zadań, a przymusowe nadgodziny to standard z wiadomych powodów. Dla pracowników oznacza to kiepskie warunki pracy, a zysk firmy na przestrzeni czasu wcale się nie zwiększa, bo klienci są wymagający. Jak mówi nam przedstawiciel agencji pracy Beetsma, strategia CSR to rozwiązanie znacznie lepsze i dla firmy, i dla pracowników. Korzyści dla pracowników to przede wszystkim:

  • dobre warunki pracy – zadbane otoczenie, właściwe zaplecze, odpowiednie sprzęty i narzędzia do wykonywania zadań,
  • dobra organizacja pracy,
  • wyraźnie określony czas pracy – pracownik ma pewność, że zostaną mu zapewnione przerwy, a poza sytuacjami naprawdę wyjątkowymi, nie usłyszy pod koniec dniówki, że powinien zostać w firmie dłużej,
  • wynagrodzenie adekwatne do posiadanej wiedzy i umiejętności, pewna stawka za godzinę pracy lub zrealizowane zadanie, często również premie za wyjątkowe wyniki, czy premie motywacyjne,
  • zapewnione szkolenia, które są świetną szansą na rozwój,
  • przyjazna atmosfera – właściwe podejście kierowników, menadżerów i innych osób kierujących pracami i przyjazna atmosfera wśród pracowników, która jest wynikiem wymienionych wcześniej punktów.

Szukając ofert, zdecydowanie warto zerknąć na strony solidnych agencji pracy, które przygotowują propozycje pewne, bezpieczne, w firmach, które dbają o swoich pracowników, przedsiębiorstwach, które stosują strategię CSR.