Płukanie zatok

Wszelkiego rodzaju infekcje i stany zapalne obejmujące błonę śluzową nosa oraz zatoki, powodują sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Zmagamy się między innymi z nadmiarem wydzieliny i tu z pomocą może przyjść płukanie zatok. Jak je wykonywać i kiedy?

Gdy chorują zatoki zmagamy się z uporczywym katarem, a także kaszlem. Mamy zatkany nos, a wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła daje odczucia drapania w gardle. Poza tym pojawiają się bóle głowy i są one nasilone, gdy się pochylamy. W przypadku takich objawów można wykonać płukanie zatok, nazywane również irygacją. Dzięki takiemu domowemu zabiegowi, szybciej pozbędziemy się wydzieliny i ulżymy powstałym dolegliwościom.

Płukanie zatok jest bezpieczną metodą leczenia. Kiedyś polecane były inhalacje, dziś możemy skorzystać właśnie z takiego domowego zabiegu. Wystarczy zaopatrzyć się w gumową gruszkę do nosa bądź zakupić w aptece specjalny irygator. Do płukania zaś posłuży izo- lub hipertoniczny roztwór chlorku sodu. Zakupić można również specjalne mieszanki służące do płukania zatok.

Zastosowanie tak przyrządzonego roztworu ma na celu przede wszystkim rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej ujścia z przytkanych zatok. Poza tym zostają pobudzone naturalne mechanizmy oczyszczania, dzięki czemu szybciej można uporać się z uciążliwym schorzeniem. Korzystnym efektem jest kolejno łatwiejsza regeneracja błony śluzowej.

Płukanie zatok można wykonywać u każdego, także u dzieci i kobiet w ciąży, pamiętając jedynie o tym, by w ostatnich dwóch przypadkach stosować łagodniejsze roztwory.