Mycie elewacji

O elewację trzeba dbać, ponieważ od jej estetyki zależy ogólny wizerunek posesji. Czyste i zadbane ściany domu dobrze świadczą o jej właścicielach. Jak jednak umyć elewację w zależności od rodzaju zabrudzenia? Przedstawiamy sprawdzone sposoby fachowców.

Dlaczego wato czyścić elewację?

Mycie elewacji to konieczność. Nie musisz tego jednak robić często – wystarczy raz na kilka sezonów. Zadbany budynek to Twoja wizytówka. Jednak nie tylko dlatego warto go regularnie czyścić. Zaniedbane powierzchnie zewnętrzne są bardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia.

Elewacja brudzi się z różnych przyczyn. Niebagatelne znaczenie ma usytuowanie domu. Ten zlokalizowany w pobliżu lasu, ruchliwej drogi lub zakładu przemysłowego, będzie bardziej narażony na zanieczyszczenia.

Musisz wiedzieć, że kurz i sadza łatwiej osadzają się na nierównych i chropowatych powierzchniach. Cienkie i gładkie tynki dłużej pozostają czyste.

Niestety, sprawę pogarsza uprawa winorośli lub innych roślin pnących. Są one między innymi siedliskiem dla grzybów. A tych wcale tak łatwo się nie pozbędziesz.

Na jasnych elewacjach zabrudzenia są bardziej widoczne. Zatem, jeśli wybierasz kolor tynku, postaraj się, aby jego barwa maskowała zanieczyszczenia.

Samo mycie elewacji to jednak zbyt mało. Musisz jeszcze odpowiednio zabezpieczyć ściany. W tym celu możesz zastosować impregnację lub specjalną farbę.

Użycie myjki ciśnieniowej – łatwy sposób czyszczenia elewacji

Myjka ciśnieniowa to urządzenie, z którego często korzystają fachowcy, aby odświeżyć elewację. Jeśli zabrudzenia na powierzchni Twojego budynku są niewielkie, taki sprzęt spokojnie sobie z nimi poradzi. Dobra wiadomość jest taka, że myjkę ciśnieniową wykorzystasz także do użytku domowego.

Wybierz taki model, w którym można regulować moc i siłę natrysku. Jest to ważne, ponieważ pozwala dostosować je do struktury muru i rodzaju zabrudzenia. Nie zapomnij sprawdzić rodzaju dyszy, wyreguluj także poziom natrysku. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom.

Kieruj strumień wody pod różnymi kątami. Mycie powierzchni zacznij od góry i stopniowo przesuwaj się ku dołowi. W przypadku silnych zabrudzeń dodaj do wody odrobinę preparatu do czyszczenia danego rodzaju elewacji. Proces mycia możesz powtórzyć kilkukrotnie, kiedy pierwsza warstwa wody wyschnie.

Zanim zaczniesz myć elewację, wykonaj próbę na małym fragmencie ściany. W razie drobnego uszkodzenia łatwo je zatuszujesz.

Woda użyta do czyszczenia elewacji nie powinna być zbyt gorąca, zwłaszcza kiedy temperatura otoczenia jest dość niska. W takim przypadku ciepło mogłoby spowodować oderwanie się fragmentów tynku.

Przed użyciem myjki ciśnieniowej nie szoruj elewacji. Możesz tylko uszkodzić delikatną powierzchnię.

Specjalistyczne środki do mycia elewacji

Do mycia elewacji możesz zastosować specjalistyczne środki. Dobierzesz je do rodzaju zabrudzenia i do rodzaju tynku. Wiele preparatów jest przeznaczonych do usuwania glonów i grzybów. Jeśli na Twojej elewacji pojawiła się pleśń, najpierw użyj preparatów odkażających, a dopiero potem zmyj całość mocniejszymi środkami. Taki zabieg jest konieczny, zwłaszcza kiedy planujesz pomalować elewację.

Pamiętaj, że środki czyszczące to substancje chemiczne, które wnikną do gruntu, szkodząc przydomowej roślinności. Wybierz zatem ekologiczne preparaty. Zadbasz o planetę i środowisko.

Piaskowanie elewacji

Elewację możesz umyć, stosując piaskowanie. Polega ono na użyciu naturalnych środków do czyszczenia powierzchni. Pod wpływem wysokiego ciśnienia piasek odrywa nawet silne zabrudzenia i czyści trudno dostępne szczeliny. Kruszywem, którego najczęściej używa się do piaskowania, jest piasek kwarcowy, pył szklany lub marmurowy albo suchy lód.

Ta metoda wymaga jednak specjalistycznych urządzeń i dużej wiedzy. Zastosowana nieprawidłowo zrobi więcej szkody niż pożytku. Miej to na uwadze, decydując się na mycie elewacji.

Znasz już niezawodne sposoby czyszczenia powierzchni budynku. Korzystają z nich profesjonaliści. Niektóre zastosujesz na własną rękę, inne będą wymagały fachowych umiejętności.