czyszczenie kanalizacji

Inspekcje kanalizacji wykonuje się obecnie za pomocą zaawansowanego sprzętu do monitoringu. Systemy przeznaczone są do kontroli drożności oraz ewentualnych uszkodzeń rur. Dzięki temu sprzętowi mamy możliwość wykrywać i rejestrować pęknięcia, zatory, przeszkody i inne uszkodzenia, jakie powstają czasem w przewodach kanalizacyjnych. Co więcej warto wiedzieć o przeprowadzaniu inspekcji kanalizacji?

Kiedy i w jaki sposób przeprowadza się inspekcje kanalizacji?

Inspekcje kanalizacji wykonywane są przede wszystkim podczas ich odbioru, a więc po zrealizowaniu projektu. Sprzęt do monitoringu pozwala bardzo dokładnie ocenić, czy instalacja kanalizacji została wykonana prawidłowo. Warto zaznaczyć, że jako właściciele budynku możemy zażyczyć sobie od wykonawcy przeprowadzenia takiej inspekcji. Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA-NOVA z Józefowa, inspekcję warto też przeprowadzić, gdy kanalizacja często się zatyka. Specjalistyczna kamera jest wprowadzana do wnętrza rur, by dokonać dokładnej analizy stanu technicznego instalacji na monitorze. Kamera ma obrotową głowicę, a urządzenie dodatkowo oświetla kanał, co ułatwia przeprowadzanie monitoringu. Nowoczesny, zaawansowany sprzęt do przeprowadzania inspekcji kanalizacji może być wyposażony w komputer, a nawet drukarkę, dzięki czemu fachowiec może na miejscu tworzyć raport podczas monitorowania.

Jak przebiega czyszczenie kanalizacji?

Jeżeli naszym problemem są zanieczyszczenia w kanalizacji, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się ich usuwaniem. Czyszczenie przydomowej kanalizacji jest zalecane przynajmniej raz do roku. Są dwie popularne metody czyszczenia kanalizacji: metoda ciśnieniowa i mechaniczna. Metoda ciśnieniowa, nazywana inaczej hydrodynamiczną, polega na wprowadzenia do kanalizacji węża podającego wodę pod wysokim ciśnieniem. Na końcu węża powinna się znajdować odpowiednio dobrana dysza. To metoda polecana do czyszczenia kanalizacji zewnętrznych. Metoda mechaniczna polega na wprowadzeniu do kanalizacji napędzanej elektrycznie spirali. Spirale mogą być ze sobą łączone, a to pozwala na udrażnianie nawet bardzo długich odcinków instalacji. Warto też zaznaczyć, że spirala radzi sobie z kolanami – może działać nie tylko na prostych odcinkach kanalizacji. Uzupełnieniem tej metody jest metoda bakteriologiczna, powodująca rozłożenie się nieczystości, które znajdują się w przewodach. Odbywa się to dzięki wprowadzeniu do kanalizacji specjalnych szczepów bakterii. Inspekcja kanalizacji pozwala na precyzyjne określenie, gdzie znajdują się zanieczyszczenia oraz dobrać właściwą metodę czyszczenia przewodów.