W poszukiwaniu najlepszych preparatów pozwalających na zachowanie młodej, jędrnej, gładkiej skóry bez żadnych niedoskonałości, kosmetologia sięga po najróżniejsze specyfiki, także, a może przede wszystkim te pochodzenia naturalnego. Jednym z nich jest śluz ślimaka. Jak on działa i czy rzeczywiście jest dobry dla urody?

Odkrycie z lat 80. XX wieku

Rodzina Bascunan z Chile, zajmująca się hodowlą ślimaków na niewielkiej farmie, dopiero niedawno, bo w latach 80. XX wieku zauważyła, że jej ręce są miękkie, gładkie i jedwabiste. Wszystkie przecięcia, uszkodzenia mechaniczne czy zdarty naskórek szybko goił się na nich, nie zakażając się, ani nie powodując powstawania blizn. Najstarszy syn państwa Bascunan, Fernando Bascun Ygualt był doktorem i rozpoczął badania nad śluzem chilijskiego ślimaka Helix Aspersa Muller. Potwierdziły one, że wyciąg ze śluzu produkowanego przez ślimaka posiada niesamowite właściwości lecznicze i kosmetyczne dla skóry człowieka.

Już wcześniej, w okresie starożytności w Grecji Hipokrates wykorzystywał ślimaki jako środek medyczny na różne schorzenia. Jednak dopiero rodzina Bascynan opatentowała wyciąg ze śluzu ślimaka i obecnie jest on dodawany do wielu kremów, serum, szamponów czy balsamów.

Jak to działa?

Śluz ślimaka zawiera glikokoniugaty, będące czynnikami wzrostu aktywności fibroplastów w skórze. Wpływa to pozytywnie na prawidłowe spełnianie swoich funkcji przez skórę oraz na jej budowę. Krem ze śluzu ślimaka, dostępny m.in. w sklepie La blanca online, zapewnia właściwy poziom kwasu hialuronowego w skórze człowieka, który uruchamia naturalne procesy naprawcze. Zachowuje równowagę pomiędzy elastyną i kolagenem, indukując jednocześnie proces syntezy nowego kolagenu. Zwiększa ilość fibroplastów funkcjonalnych oraz indukuje znacząco proliferację tychże komórek. Ułatwia migrację w skórze keratynocytów, przez co szybciej goją się na niej rany.

Śluz ślimaka działa naprawczo na różne warstwy naszej skóry, ponieważ zawiera bardzo silne przeciwutleniacze. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie kremów lub innych środków wyprodukowanych z wyciągu ze śluzu ślimaka. Można pokusić się o stwierdzenie, że ten naturalny środek wywołuje regenerację skóry i pozwala na samonaprawę zranionych i uszkodzonych tkanek. Poza tym, kremy z wyciągiem ze śluzu ślimaka regenerują włosy i paznokcie, dają efekt głębokiego nawilżenia i ujędrnienia skóry oraz spowalniają procesy jej starzenia się.