Usuwanie modzeli u podologa

Wysokie obcasy prezentują się niezwykle elegancko i kobieco. Nic więc dziwnego, że wiele pań nie potrafi z nich zrezygnować. Niestety, ich częste noszenie może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Jednym z tych, które pojawiają się bardzo często są modzele. Czym są modzele i w jaki sposób można je usunąć? Sprawdźmy to.

Czym są modzele?

Modzele to zmiany skórne, które występują najczęściej na dłoniach oraz stopach. Posiadają najczęściej szary lub żółty odcień, są mniej wrażliwe na dotyk. W przypadku zaawansowanych zmian, zmieniona chorobowo skóra często otoczona jest czerwoną otoczką, która może sugerować powstawanie stanu zapalnego. Modzele zazwyczaj nie bolą, jeśli jednak są duże lub rozwija się stan zapalny mogą dać się nam we znaki.
Warto pamiętać, że modzele nie są tym samym co nagniotki czyli małe stwardniałe, bezbarwne punkty. Gdzie najczęściej pojawiają się modzele? W przypadku stóp najczęściej pojawiają się na piętach oraz pod dużym palcem. Warto dodać, że nie są one zaraźliwe, ponieważ na ich powstanie nie ma wpływu rozwój wirusów czy bakterii.

Przyczyny powstawania modzeli

Przyczyną powstawania modzeli jest nadmierny ucisk lub ocieranie skóry na naszych stopach. Właśnie dlatego często pojawiają się u pań, które często i długo noszą obuwie na wysokich obcasach. Warto jednak mieć świadomość, że nie tylko ono może przyczynić się do ich powstawania. Modzele pojawiają się również u osób, które noszą buty o cienkich podeszwach, które zwiększają ucisk, u tych, które unikają chodzenia w skarpetkach oraz chętnie chodzą boso. Zaszkodzić może nam również wygodne z pozoru, za luźne obuwie, które doprowadza do otarć.

W jaki sposób można je leczyć?

Leczenie modzeli powinno rozpocząć się przede wszystkim od unikania nacisku i tarcia na te miejsca na stopach, na których się pojawiają. Dlatego też konieczne jest zrezygnowanie z chodzenia w butach na wysokich obcasach. Wygodne obuwie warto połączyć z noszeniem wkładki na modzele, która zapewnia ochronę i prawidłowe ułożenie stopy. Możemy również zdecydować się na leczenie modzeli domowymi sposobami. Jednym ze skutecznych sposobów na ich zmiękczenie jest częste pocieranie ich kwasem salicylowym, który zmiękcza zrogowaciały naskórek. Jeśli chcesz by leczenie było skuteczne i zastanawiasz się jak usunąć modzele możesz również wybrać się do podologa, który dysponuje odpowiednimi narzędziami do skutecznego usuwania tego typu zmian. Usuwanie modzeli u podologa przynosi doskonałe efekty a przy tym nie wiąże się z komplikacjami, jakie możemy ściągnąć na siebie próbując zetrzeć zrogowaciałą skórę np. pumeksem.

Podsumowując, modzele na stopach nie są groźnymi zmianami, jednakże prezentują się nieestetycznie. Co więcej, ich rozwój może doprowadzić do powstawania dolegliwości bólowych a nawet rozwoju stanu zapalnego. Dlatego też, gdy zauważymy na swoich stopach pojawiające się zmiany warto działać. Wczesna zmiana nawyków, wygodne obuwie oraz noszenie wkładek ortopedycznych na modzele może nas bowiem uchronić przed nieprzyjemnościami.